Przystanek Mazury / Kętrzyn, cz. 3

Mazury. Region ewangelickich cmentarzy, pałaców i dworów ze wspaniałymi parkami, dróg z przydrożnymi alejami oraz jezior i rzek. Autentyczny cud natury, do którego lubię wracać nie tylko latem.
Dziś ostatnia w tym sezonie odsłona mazurskiego przystanku i Kętrzyna - miasta założonego w miejscu krzyżowania się traktów handlowych z Malborka na Litwę i z Królewca na Mazowsze. Dawny Rastenburg prawa miejskie oraz swoją nazwę otrzymał w 1357 roku w oparciu o przywilej lokacyjny wzorowany na prawie chełmińskim.
Kolejno: cerkiew św. Bazylego Wielkiego w Kętrzynie, kościół św. Jerzego i kościół św. Katarzyny. 
Zamek krzyżacki w Kętrzynie to gotycka budowla  pochodząca z drugiej połowy XIV w. W zamku oraz w folwarku, który do niego przylegał mieściły się m.in.: kuchnia, browar, młyn, piekarnia, spichlerz, spiżarnia, zbrojownia a także więzienie. Pod koniec stycznia 1945 r. wojska radzieckie zajęły miasto i spaliły większą część staromiejskiej zabudowy oraz warownię. Zamek odbudowano w latach 1964-1966, przywracając mu gotycki charakter.
Udostępnij:

38 komentarzy :

 1. W jednym Ketrzynie tyle do zobaczenia...
  Serdecznosci
  Judyta

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny kolaż! Mazury z pełną ofertą biura podróży:)).
  Miasto ciekawe... no nic pojadę tam, ciekawa jestem kolorów:)).
  Zdjęcia jak zawsze interesujące.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. EMERYT5/10/13

  Mazury byłyby CUDEM NATURY gdyby sezon na aktywną rekreację i turystykę trwał minimum 6 miesięcy, a nie jak - ze wzgledów pogodowych - maksymum, przy dobrych latach , 3 miesiące . Tak jest teraz i przez lata się nie zmienia. Bo pełnia wykorzystania potencjału Mazur oscyluje (niestety) od lipca do 15 sierpnia, czyli tylko ok 50 !!!!! dni.Reszta to tylko chciejstwo nie poparte działaniami skierowanymi dla innych grup społecznych nie koniecznie związanymi z żeglarstwem i sportami wodnymi.Ale jak zwykle patriotycznie pokazujesz nasza krainę więc nie bede się już czaepiał.

  OdpowiedzUsuń
 4. Choć serce moje głęboko zakorzenione jest w górach, to nie sposób nie docenić piękna i tych terenów! Polska w ogóle jest pełna przepięknych miejsc na całej swej długości i szerokości :) Pozdrawiam serdecznie )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polska to bardzo piękny kraj!!! Doceńmy to wreszcie. Pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Podoba mi się Twoja czarno biała fotografia.
  Uściski :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Masz rację, Mazury są przecudne!
  W Twoich fotografiach i szarych i kolorowych są tajemnicze i piękne!
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:)))

  OdpowiedzUsuń
 7. Pokazałeś urok budynków ukryty gdzieś w niedostępnych miejscach i tylko nieliczni je dostrzegają, a tworzą one niepowtarzalny urok miejsc,
  bardzo mi sie to podoba,
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. pani od matmy5/10/13

  Jak ja dawno u ciebie nie byłam. Nic się nie zmieniło zawsze jest pięknie.
  Znakomity klimat miejsc. Uściski, Gosia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam częściej. Pozdrawiam, Gosiu.

   Usuń
 9. dobrze, że choć wirtualnie tam mogę być ;)
  kolaż niesamowity, jakiś autorski projekt?

  OdpowiedzUsuń
 10. Anonimowy5/10/13

  Piękne miasteczko kojarzy mi się z kryjówką Hitlera gust miał ,nie byłam w Ketrzynie ale dzieki Twojej pieknej relacji czuje sie tak jak bym tam byla serdeczności

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, obok jest Gierłoż, to dobre skojarzenia :) Pozdrawiam

   Usuń
 11. ech:) takim pokazywaniem stanu rzeczy:) skusisz Zbyszki każdego !
  Fantastyczne !!!

  OdpowiedzUsuń
 12. krakowianka5/10/13

  Ketrzyn bardzo podoba mi się,patrząc na zdjęcia i na te czarno-białe i na kolorowe...uchwyciłeś na nich takie miejsca -zaułki,fragmenty miasta,że...chciałoby się tam byc,takie detale,że wzbudzają podziw ,jak ten rzeźbiony kran hydrantu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. krakowianka6/10/13

   jeszcze ten piękny kolaż...dobrze,że jest zaznaczone:not Holandia,not Tanzania...bo można by było pomylic,niesamowite....
   pozdrawiam :-))

   Usuń
  2. Polska to piękne miejsce, niektórzy o tym nie wiedzą. Trzeba po prostu wiedzieć, gdzie przebywać, wyszukiwać cudownych miejsc i spędzać tam wakacje. Wtedy będziemy o wiele szczęśliwsi. Pozdrawiam :)

   Usuń
 13. Piękne fotki, te czarno-białe również!
  Pozdrawiam, j.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak ja lubię takie zamki! A Kino Gwiazda ma całkiem przyjemny neon:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Krajobraz Warmii mam prawie utrwalony, teraz się zachwycam się widokami mazurskimi na Twoim kolażu:).
  Świetne zdjęcia!
  Słonecznej niedzieli życzę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mazury to natura i chyba ona przeważa. Ale czasami są i miasta, też piękne i warte zobaczenia.

   Usuń
 16. Jeszcze dodam jedno zdanko. Żadne grube miliony na promocję regionu, bo wystarczą tacy ludzie jak ty. Promuj, promuj, niech inni korzystają :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Czarno biały świat! Wydawał mi się kiedyś BARDZIEJ KOLOROWY niż ten teraz. I w tamtych czasach tez bywałem w Twoich stronach. Milo to wspominam. Spływy kajakowe itp...........
  teraz jestem w Gdańsku i zwiedzam sobie najbliższą okolicę. Do Warszawy wracam 13 października.
  Pozdrowienia z nad morza.
  Vojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wypoczywaj, dziękuję za wizytę. Pozdrowienia :)

   Usuń
 18. Podoba mi się bardzo zmieniony nagłówek bloga. Nawet brak koloru nie odbiera nastroju zdjęciom :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Anonimowy7/10/13

  Mazury są mocno przereklamowane. Może kiedyś było tam pięknie, ale teraz są zadeptane przez tłumy dzikich turystów, z których z kolei miejscowi chcą zedrzeć jak najwięcej kasy więc turystyka organizowana jest bez ładu i składu. Są w Polsce o wiele piękniejsze i spokojniejsze miejsca. Oby tam nigdy nie było tak, jak obecnie jest na Mazurach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat ja nie kieruję się reklamami. Jak zaczynałem tworzenie tego bloga nikt nie zachwycał się Warmią ani Mazurami. Dziś to walka o "klienta", o jego pieniądze - nie popieram tego, ale i wpływu na to nie mam. To po prostu miejsce, w którym żyję.

   Usuń
 20. Piękna czarno - biała fotografia! Kiedy czytałam komentarze zamyśliłam się nieco nad tym co piszą niektórzy przedmówcy że Mazury nieco straciły ze swojego uroku i muszę poweiedzieć że coś w tym jest.W Ostródzie dla uciechy turystów stworzono infrastrukturę, która według mnie nie zawsze wyszła miastu na dobre...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele z tych atrakcji turystycznych rzeczywiście odstrasza, ale piękno i tak broni się samo. Wybór należy do nas. Ja zawsze wpadam do miejsc mało uczęszczanych przez turystów, np. do Faltyjanki czy Miłomłyna. Polecam :)

   Usuń
 21. Czarno-białe zdjęcia mają swój urok. Wiele mankamentów budynków kryją, wyostrzają kontury. Zamek jest bardzo ciekawy, szkoda tylko, że tak skromnie go pokazujesz.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne będzie jeszcze kiedyś oddzielny wpis o samym zamku. Po prostu zdjęć jest tak wiele, że mógłbym codziennie publikować post, a nie mam na to czasu, niestety. Pozdrawiam :)

   Usuń