Kolory Warmii

Przemierzając Warmię można się zatracić. W wielu rzeczach. W spacerach, w robieniu zdjęć, w jechaniu samochodem przed siebie, spotkaniach ze znajomymi, w patrzeniu na lazurowe niebo. Tym razem u Tomasza w Tomaszkowie. Barwne liście, ceglaste kapliczki i dachy domów, czarne stodoły, które ubóstwiam w każdym miejscu oraz kręte drogi pikowane starymi drzewami.
Dawniej Tomaszkowo było wsią w komornictwie olsztyńskim, należącą do kapituły fromborskiej. Z racji pełnienia urzędu administratora 4 maja 1518 wieś odwiedził Mikołaj Kopernik. Kopernik w tym czasie prowadził akcję osadniczą i zapisał: Tomaszkowo. Hans Klauke, od dawna niezdolny do pracy, mając 2 łany, z których był obowiązany płacić dziedziczną opłatę kościołowi w Bartągu, sprzedał je za moim pozwoleniem Szymonowi Stoke.
Wieś słynęła z uprawy lnu i chmielu oraz wyrobów tkackich i przędzalniczych. We wzornictwie dominowały ryby, ptaki i kwiaty.
Nieopodal. Widok z drogi z Bartąga do Bartążka.
Udostępnij:

36 komentarzy :

 1. Trzeba przyznać, że śladów działalności Kopernika jest w Waszym regionie bardzo dużo; nie wiedziałam o tym. Pozdrawiam i dziękuję za pouczający wpis.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, Kopernik był dobrym administratorem tych ziem. Może to zła promocja włodarzy, ale przecież na Warmii spędził aż 40 lat swojego życia. Mało kto o tym pamięta. Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. piękne kolory, zdjęcia fantastyczne!
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. No i coś nie coś wiem na temat Tomaszkowa.
  Uściski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Ja bywam tu często u kolegi, nomem omen Tomasza :) Pozdrawiam

   Usuń
 4. Ostatnie zdjęcie... Siedzę i oczu nie mogę oderwać. Czy jeszcze kiedyś tam pojadę?
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sielsko i anielsko, to jezioro Bartążek. Pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Wow, jak pięknie i ostatnie zdjęcie też mnie urzekło.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam budowle z cegły i drewniane, oraz piękny widok na jezioro. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zatraciłam się w tych pięknych zdjęciach :)
  Prawdziwe ciepło i spokój z nich biją.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A pomyśleć, że wystarczy odwrócić oczy w innym kierunku i widać tętniący i pachnący kominami Olsztyn. Pozdrawiam

   Usuń
 8. Zbyszku, znów piękne zdjęcia, a kolory cudo!
  I nieważne, że niedźwiedzie szykują się do snu zimowego...
  no właśnie... zatracić się można w Twoich zdjęciach.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolory jesienne, a dziś pola jeszcze bardziej soczyste. To życzymy miłych snów niedźwiedziom :) Pozdrawiam

   Usuń
 9. Piękne zdjęcia, piękne kolory :)) Najbardziej podoba mi się zdjęcie pierwsze- ma swój klimat :)) I muszę skromnie przyznać, że za takie kolorki i ciepłe słoneczko, jesień jestem wstanie polubić... :D Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja w ramach wrodzonego optymizmu lubię wszystkie pory roku :) Dziękuję i pozdrawiam.

   Usuń
 10. krakowianka5/11/13

  tak weszłam w tę piękna jesienną aleję,zauroczona...i doszłam (mijając piękne kapliczki przydrożne) na sam dół,do Bartąga,by z drogi podziwiac przepiękny widok.Wcześniej wstąpiłam do karczmy...na małe co-nieco...:P
  piękna wycieczka Zbyszku:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak właśnie było :) A w karczmie dużo się jadło i piło... Pozdrawiam :)

   Usuń
 11. Kocham te nasze pejzaże i drogi wysadzane lipami. Z tego co słyszę są zapaleńcy gotowi je wyrąbać bo przeszkadzają automobilistom, mam nadzieję że nie dożyję tego dnia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam mieszane odczucia, bo w tym przypadku nie wiem jakie obrać stanowisko. Z jednej strony podróżuję codziennie tymi drogami i wiem, że niejedno życie mogłoby istnieć, gdyby nie te przeklęte drzewa. Z drugiej wiadomo, że to wspaniała architektura Warmii. Ale jak to mówi mój kolega, drzewa do lasu, samochody na drogi :) Pozdrawiam :)

   Usuń
 12. EMERYT5/11/13

  Wspaniałe obrazy
  taka jesień jest piękna i tylko taka:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Prawdziwie, mozna sie zatracic!!!
  Serdecznosci
  Judyta

  OdpowiedzUsuń
 14. Byłam na obozie wędrownym /kiedyś takie były w wakacje/ szlakiem Kopernika na Warmii i Mazurach i chętnie powędrowałabym ponownie. Nocowaliśmy albo w szkołach albo w stodołach, byliśmy częstowani przez gospodarzy, pomagaliśmy przy sianie czy zbożu. Inne czasy, bez polityki.
  Ale Warmia i Mazury już wtedy czarowały swoimi widokami :)
  Te drogi miedzy drzewami są piekne i malownicze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też kiedyś byłem na autokarowej wycieczce szlakiem Kopernika. Wspaniałe zabytki od Olsztyna aż po Toruń. Już marzę, aby powtórzyć taką podróż. Pozdrawiam

   Usuń
 15. Lubie jesień, spokój i cisza, czasem powieje... wszystko szykuje sie do snu! I ten pies, bardzo dobre zdjecia, podobają mi się!

  OdpowiedzUsuń
 16. Hej Zbyszku.
  No co? Fantastyczne fotografie. Ale i fantastyczne tereny. Mam nadzieję, że kiedyś ZAGRANICA przestanie być modna, bo ciężko już jest szpanować:) Polska jest nawet piękniejsza niż Ty na fotkach przedstawiasz :) I ja się o tym tez przekonałem jak byłem w Gdańsku i oklicy.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Najbardziej mi się podoba fotka pierwsza. Takimi drogami jest super jeździć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tereny piękne, jak i Polska cała, co pokazujesz swoimi zdjęciami z Trójmiasta. Drogi super, ale prędkość ograniczyć trzeba - to apel do tych, co pędzą na złamanie karku. Dziękuję. Pozdrawiam

   Usuń
 18. A ja się zatracam w czytaniu i oglądaniu Twojego bloga. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście to pozytywne zatracenie :)

   Usuń
 19. Piękna miejscowość Tomaszkowo zdjecia fantastyczne piękny naturalny jesienny tunel z drzew na pierwszym zdjęciu serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 20. Zbyszku. Nie możemy nic obiecać. Wspomniałem paru osobom o ewentualnym spotkaniu to się często przypominają KIEDY PRZYJEDZIEMY. Może to moja wina. Życie ma swoje plany. I jest po prostu brak czasu. Poza tym mnie z Otylią dzieli 350 km. To jak byśmy jechali do Katowic na przykład to Otyś zrobiła by tyle km co ja + jeszcze 700. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie
  Vojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie wspaniałe znajomości trzeba pielęgnować, ale wiem, że to i daleko, i brak czasu. Może kiedyś rzeczywiście się uda. Pozdrawiam :)

   Usuń