3 x Olsztyn: Park Centralny | Tartak Raphaelsohnów | Stara kotłownia

O l s z t y n


P a r k  C e n t r a l n y

Jutro odbędzie się otwarcie Parku Centralnego w Olsztynie. Park zajmuje powierzchnię blisko 13 ha. Jego przestrzeń zaprojektowano w stylu angielskim. Dzięki naturalnym cechom krajobrazowym i przemyślanej infrastrukturze oferuje ona odwiedzającym wyjątkowe walory przyrodnicze i rekreacyjne. Znajdują się tutaj aż cztery mosty łączące brzegi Łyny, przystań kajakowa, wiele ścieżek dla pieszych i rowerzystów, linarium, amfiteatr, a jesienią pojawią się jeszcze zadaszone altany. W centralnej części parku wzniesiono eliptyczną fontannę ze specjalnym nocnym podświetleniem. W niej zainstalowano kilkutonowe, częściowo zanurzone w wodzie półkule, które symbolizują układ słoneczny, co nawiązuje do olsztyńskiej działalności Mikołaja Kopernika.
T a r t a k  R a p h a e l s o h n ó w
 
Tartak Raphaelsohnów w zakolu Łyny doczekał się nareszcie lepszych czasów. Przedstawiałem już ten obiekt w poście: Opuszczone: kamienica przy Pieniężnego i Tartak Raphaelsohnów w Olsztynie. W odnowionym budynku przy ul. Knosały powstało Centrum Techniki i Rozwoju Regionalnego Muzeum Nowoczesności. Główny budynek tartaku datowany jest na ok. 1878 rok. Samo zakole Łyny to urocze miejsce, poprzemysłowe, jednak z ogromnym potencjałem, co widać po powyższym Parku Centralnym. Rzeka zapewniała drogę transportową dla sosnowego surowca, który na przełomie XIX i XX w. potrzebny był do produkcji podkładów kolejowych i domów. Przemysł drzewny był jedną z olsztyńskich specjalności. Tartak istniał do połowy lat 20. ub. wieku. Po wojnie teren przejął skarb państwa. Mieściły się tu: baza tramwajowa, MPK, PGM, magazyny i warsztaty. Tartak to symbol czasów pary, żelaza i rozwoju miasta. Należy pamiętać, że Olsztyn z małego miasteczka stał się prężnym ośrodkiem wojskowym i przemysłowym.
S t a r a  k o t ł o w n i a

Kotłownia powstała w latach 1884-1889 i była częścią Prowincjonalnego Zakładu Psychiatrycznego. Szerzej o późniejszym szpitalu w dawnym Kortau pisałem w poście: Tajemnica szpitala w Kortau. W drugiej połowie XX wieku obiekt został rozbudowany o dwa kotły typu La Monta. Dziś w zaadaptowanym budynku mieści się Centrum Edukacji Technologicznej UWM. W starej kotłowni odbywają się również zajęcia dla studentów.
Tematycznie: Olsztyn. Knosały/Mochnackiego | Ośle grzbiety i zegar słoneczny, czyli Stary Ratusz w Olsztynie | Motyw przewodni: drzwi | 1353-2013 - 660 lat Olsztyna | Olsztyn. Na Brzezinach wśród brzóz i mgieł | Zamkowe legendy: Olsztyn vs. Lidzbark Warmiński | Chodzą jeziorami ludzie - spacer z Komedą w tle
Udostępnij:

33 komentarze :

 1. ...i pięknie i funkcjonalnie...tak "poprowadzony" Park Centralny jest i będzie nie tylko ozdobą Olsztyna, ale także przykładem dla innych, że można, gdy się chce chcieć!
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dobry przykład, bo miasto powinno być dla ludzi a nie odwrotnie. Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Fantastyczne fotki, a miejsce ładnie zagospodarowane i mam nadzieję że będzie dobrze służyć mieszkańcom:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawno nie byłam w Olsztynie, oj dawno...
  Na te upały fontanny są świetne :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z dzisiejszego zestawu poproszę nr 3, czyli Starą Kotłownię - cuuudo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest nazwa własna, po prostu kotłownia :) Ale proszę bardzo...

   Usuń
 5. CIEKAWA JESTEM SKĄD BIERZESZ TAK CUDOWNE FOTKI I CZEGO NAM JESZCZE NIE POKAZAŁEŚ SĄ WPROST ŚLICZNE SERDECZNIE POZDRAWIAM

  OdpowiedzUsuń
 6. 620 dzieci ktore nie dostały się do przedszkoli z powodu braku miejsc niech ida teraz do parku Grzywnowicza na 9 godzin.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słuszna decyzja władz miasta.Zlikwidowac przedszkola,szkoly a zaoszczedzone pieniadze przeznaczyc na zabytki, muzea i parki.

   Usuń
  2. Miejskie pieniądze to trudna sprawa, a ja raczej nie mieszam się w politykę. Przez lata rosły w miejscu parku chaszcze i pokrzywy, więc chyba takie rozwiązanie jest lepsze. Chociaż więcej przedszkoli też by się przydało.

   Usuń
 7. Ktoś Cię tu podejrzewa o "branie fotek" :)
  Może będę w tym roku w Olsztynie, to koniecznie będę chciała zobaczyć,jak teraz wygląda to zapomniane i zaniedbane niegdyś miejsce.
  Na Twoich zdjęciach wygląda świetnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wspaniałe zdjęcia, nigdy nie byłam w Olsztynie, ale narobiłeś mi ochoty na zwiedzanie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak to dobrze, że w miastach powstają nowe parki, a stare są rewitalizowane. Widzę po Wrocławiu, jak takie miejsca są potrzebne. Ludzie wcale nie chcą siedzieć w czterech ścianach, potrzebują kontaktu z przyrodą.
  Cieszy też to wykorzystanie starych budynków. Stara Kotłownia i tartak śliczne.
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Parki są potrzebne, z dużą ilością zacienionych miejsc i ławek. Pozdrawiam :)

   Usuń
 10. Pierwsze zdjęcie to istny majstersztyk- wspaniałe ujęcie.
  Pozostała część Twojego posta udowadnia, że Polska się rozwija i jest piękna, dlatego szlag mnie trafia, gdy słyszę, że u nas jest wszystko źle.
  W moim mieście też mnóstwo nowych inwestycji, a Ogród Botaniczny wspaniale się rozwija, niedługo ma być w nim kolejka wąskotorowa dla zmęczonych zwiedzających.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lokalnie jest dobrze, a żeby mieć święty spokój, to trzeba wyłączyć telewizję i z książką udać się do parku lub, jak piszesz, do ogrodu. Pozdrawiam

   Usuń
 11. Półkule są piękne, aż chciałoby się ich dotknąć.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Anonimowy18/7/14

  Ładnie tam u Was :)
  Pierwsze zdjęcie jest też urocze , zza tych krzaczków i drzewek, w chmurach wieża
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Pięknie i to wspaniale, że idzie ku lepszemu!

  OdpowiedzUsuń
 14. Widać, że Olsztyn się rozwija i robi coś dla mieszkańców. Piękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 15. krakowianka19/7/14

  bardzo ładny park...a pierwsze zdjęcie zachwyciło mnie...
  pozdrawiam weekendowo...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ratusz, ten nowy, bo jest też stary :) Pozdrawiam

   Usuń
 16. Co raz piękniejszy ten nasz Olsztyn :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Lato, wakacje i Olsztyn.... pięknie tam, a pierwsze zdjęcie - rewelacja!

  OdpowiedzUsuń
 18. Ciekawe zdjęcia :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 19. Olsztyn, nie byłam a w Ełku przejazdem, takie piękne miejsca nie są mi znane i ich historia też. Ale dzięki Tobie chociaż trochę poznam i popatrzę.
  Dzięki wielkie i pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
 20. Podoba mi się ta wodna atrakcja parkowa, bardzo pomysłowe.

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo fajne kadry, przemyślane kompozycje :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 22. Ciekawie jest w Olsztynie.
  Pozdrawiam serdecznie:-)

  OdpowiedzUsuń