Obrazowy terroryzm

Przypominam miejsce akcji. To Reszel w deszczowy dzień. Ulicami smętnie podążają przechodnie, kominy wypluwają szary dym, liście pachną wodą, a dzwony biją miarowo. Zza kamienic słychać urywające się słowa pieśni żałobnej. Fascynuje mnie taki stan. Poniżej 20 obrazów, które znalazłem w tym mieście. A w Reszlu wąskie uliczki, kocie łby, obskubany tynk, zmurszała cegła, popękane dachówki, a nawet litrowe słoiki zamiast kloszy. Dziś nie wysyłam wymuskanych w Photoshopie pocztówek, dziś wysyłam prawdę, świętą prawdę.
Udostępnij:

34 komentarze :

 1. WITAJ !Cudowne zdjęcia jak zawsze ale te mają jeszcze większą wartość bo są naturalne i pokazane w taki sposób jak wygladaja w rzeczywistości jesteś świetnym fotoreporterem pozdrawiam weekendowo

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie zastanawia brak gospodarności władz . Nie władz miejscowych, chociaż może i one zawiniły, ale władz wojewódzkich i Konserwatora Zabytków. Na co czekają, na zupełne, samoistne, zniknięcie miasta z powierzchni ziemi? Przecież tam mieszkali i mieszkają Polacy! Jest trochę innej nacji, ale co z tego?
  Wstyd!
  Pozdrawiam:)

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie o tym chciałam napisać. Dla mnie fascynujące są stare, zabytkowe zabudowania. Powinno się je zrekonstruować, zadbać o nie. Inne, rozsypujące się... no nie wiem. Wyburzyć... zależy kiedy zbudowane i w jakim celu.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To trochę złe myślenie. Bo przecież prezydent Warszawy rządzi miastem idealnie, a jednak są ruiny, brudne bramy i bezdomni.
   Co do remontów, to znam obiekty, które z ruin zostały pięknie odrestaurowane. Nie zrobiło tego miasto a prywatni przedsiębiorcy. Pozdrawiam

   Usuń
  2. Nie rządzi idealnie. Wcale. Robi co musi zrobić w pierwszej kolejności. Zastanawia mnie, dlaczego od przeróżnych inwestorów tak mało pieniędzy wpływa do kasy miasta? Może jest źle wydawana? Może urzędnicy miejscy, mają relatywnie, zbyt wysokie pensje? Nie wiem. Faktem jest,, że zbyt mało jest pieniędzy na inwestycje w już istniejące domy , należące do miasta. Są takie!

   Usuń
 4. krakowianka14/11/15

  Ciekawe,prawdziwe zdjęcia, pokazują biedny rejon, na tle innych w Polsce, bogatszych...to ma swój urok,ale za parę lat, pewne obiekty znikną Zbyszku, nie ujmiesz ich w fotografii...tu powinno państwo nieco unijnej kasy przelać...bo Twój zachwyt nie będzie długo trwał,rozleci sie w pył to co tu jest naprawdę ładne...Tu są ranne obiekty,krzyczą o ratunek,odarte jakby ze skóry...
  pozdrawiam miło.

  OdpowiedzUsuń
 5. Taka jest Polska, trochę zaniedbana, trochę brudna, a jednak piękna.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zawsze staramy się pokazywać najładniejsze miejsca. Wszyscy tę prawdę znamy, ale nie lubimy o niej mówić.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Taki wygląd Reszla źle świadczy o burmistrzu tego miasta. Chociaż gdyby się uprzeć, to w każdym mieście można by znaleźć takie obrazki. Sami mieszkańcy też mogliby zadbać o swe miasto.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Prawdziwe fotografie, szarego polskiego dnia, ujęcia piękne. pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. EMERYT14/11/15

  Chyba nie chodzi tu tylko o zabytki a zastane widoki bo takie sa miasta i niektorzy tego nie widz a zachwycaja sie zameczkiem lub kosciołem. Galeria , Muzeum , Biblioteka , Ośrodek Kultury – to chwytliwe hasła które w budżecie Gminy tworzą pakiet wydatków .. A skąd przychody na remonty? Na tzw. Państwo - nie radzę liczyć !! Może ono ufundować kolejną tabliczkę o wpisie obiektów do Rejestru zabytków i o ochronie prawnej . Jeśli macie jakieś plany w temacie - to napiszcie … uczcie innych ekonomicznego i biznesowego myślenia o zabytkach !!! Dawno nie bylem w tym miescie ale remonty zapewne trwają nie są tak spektakularne ale są a reszta riun to pewnie wlasność prywatna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. EMERYT14/11/15

   A moze tutuł Polska w ruinie?

   Usuń
  2. Ale wiele obiektów naprawdę jest w ruinie. Piękne dworce, kamienice, zabytkowe dworki, sporo to rzeczy prywatne i na nie nikt nie ma wpływu. Czasami może być inaczej, przypomnę boje o kamienicę na olsztyńskim placu Bema.

   Usuń
 10. Bardzo dobry pokaz. Ukazałeś to wszystko wspaniale. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. ...piękne w swej brzydocie, że tak się wyrażę! I prawdziwe...też!
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brzydocie??????!!!!!
   To naprawdę śliczne miasto

   Usuń
  2. Nikt nie twierdzi inaczej.

   Usuń
 12. Ciutmciut ppdremontować i miasto które już jest klejnotem nabierze pełniejszego blasku.

  OdpowiedzUsuń
 13. Udało Ci się na tych zdjęciach wyjść poza czas i przestrzeń. To jest wszędzie i nigdzie, pięknie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Piękne obrazy z naszej Ojczyzny :)

  OdpowiedzUsuń
 15. W każdym mieście polskim znaleźć można podobne obrazki, nie uciekniemy od prawdy, jakbyśmy jej nie upiększali, ukrywali...
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za te słowa. Tak właśnie jest, wystarczy wyjść poza rynek czy centrum. Pozdrawiam

   Usuń
  2. I nie tylko w polskim:) Bardzo ciekawe zaulki, ktorym moze i dobrze by zrobila renowacja, ale z drugiej strony nie przepadam za wychuchana cepeliada. Dla mnie ladnie.

   Usuń
 16. W takich realistycznych zdjęciach czuć wilgoć i zapachy z kominów....te malowane elewacje, odpadająca farba, odpadające tynki, nierówne ulice....wolę lato i zieleń..chyba....Ale zdjęcia bardzo ciekawe, choć smutne :), taki dzień, taki czas... .A przecież tam jest życie i są na zdjęciach i duchowość i byt. Ktoś wiesza ogłoszenia, ktoś grodzi i dba..będzie jeszcze ładnie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Zbyszku, zdjęcia jak wszystkie Twoje, zawierają ładunek emocji, który mnie nastraja tak nostalgicznie, że potem inaczej patrzę na wszystko co mnie otacza na Górnym Sląsku, na którym przyszło mi żyć a od którego uciekam w marzeniach każdego dnia... Ten "Twój" Reszel jest taki ponadczasowy i w przestrzeni, której nie da się ogarnąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Górny Śląsk też ma mnóstwo ekspresji. Szkoda mi wielu miejsc, umierających miast, biedy. Tak w wielu przypadkach to wygląda i trochę o tym zapominamy, że nie z baedekerów składa się kraj.

   Usuń
 18. Anonimowy16/11/15

  Niesamowite zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
 19. Niesamowity jesteś Zbyszku w swojej twórczości!

  Dzisiaj wybieram zdjęcie z dwoma ławeczkami i obskubanym tynkiem .... pod którym ukazał się jakiś smok czy dinozaur...???
  Pozdrawiam:-)

  OdpowiedzUsuń
 20. i Ty też tam byłeś, choć nie widziałam, zacnie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Wciągające ujęcia!

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie rozumiem tytułu... Na obrazach jest Jan Paweł II, co On ma wspólnego z terrorem? Poza tym, że prawie zginął z rąk terrorysty... Bardzo mi przykro :-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ nie musi ci być przykro, tu nie ma zdjęć pod publikę. Cieszę się, że po kilku miesiącach trafiłaś właśnie tu i zainteresowałaś się tym jednym zdjęciem. Sam zastanawiałem się, dlaczego samochód stoi w tym miejscu i jak strasznie korespondencje z murami świątyni oraz zdjęciem JPII. To jest właśnie obrazowy terroryzm, który katuje moje oczy.

   Usuń