Tramwaje olsztyńskie powrót

Tramwaje jeździły w Olsztynie od 15 grudnia 1907 do 20 listopada 1965. Łącznie przewiozły ok. 16 mln pasażerów. W 1947 roku Olsztyn posiadał 3 linie komunikacyjne, 6 pojazdów tramwajowych i 3 trolejbusy. W 1959 długość tras komunikacyjnych wynosiła 43 km, w tym tramwajowych 6 km. Funkcjonowało 8 linii, z czego 2 tramwajowe. 

Tramwaje wróciły na ulice Olsztyna po 50. latach. W ciągu kilkunastu miesięcy zmieniono wykonawców, miasto przekopano wzdłuż i wszerz, wyremontowano nawierzchnie, tysiące olsztynian spóźniło się do pracy,  ale w ogólnym rozrachunku jest dobrze. Pamiętam, że będąc dzieckiem lubiłem patrzeć na tramwaje w Gdańsku i Bydgoszczy, bo tu bywałem często. Później zachwycałem się nimi w Budapeszcie, Pradze i Wiedniu, wszędzie wyglądały pięknie. Dziś stoję na głównej ulicy Olsztyna i nabieram tchu w piersi.  Czuję dumę. Niebawem wsiądę w swój pierwszy, 6 km przejazd. Biletu nie zachowam dla potomnych, mam elektroniczny, ale pamięć pozostanie, zdjęcia i mnóstwo przyszłych chwil z szynowymi w tle. Witajcie tramwaje. 
Do dyspozycji będą trzy linie. Do tego od stycznia 2016 roku w Olsztynie kursować będzie 35 linii autobusowych. Budowa sieci tramwajowej rozpoczęła się 12 września 2012 roku, nie przebiegła bezproblemowo, jednak została ukończona przed datą wygaśnięcia unijnego dofinansowania. Pojazdy mają 29,3 metra długości i są złożone z trzech części: 2 czołowych o długości 9,93 metra i środkowej o długości 9,45 metra. Są wyposażone w 12 par drzwi, są dwukierunkowe, niskopodłogowe, z bezprzewodowym internetem, a ich żywotność ma wynieść co najmniej 25 lat. I za te kilkanaście lat chciałbym je sfotografować, wtedy będą miały duszę, magię, dotknie je patyna, tak lubię.
Pewnie kiedyś jeszcze Was pokatuję olsztyńskimi tramwajami, na bieżąco na Of, a następnym razem zapraszam do miasta autora Monachomachii. Wszystkiego dobrego.
https://web.facebook.com/kochamy.warmie