Gazownia, most św. Jakuba, dworek Beliana – czyżby Olsztyn opuszczony?

Dziś zajmiemy się tym, co w otoczeniu gryzie mnie najbardziej. Ruiny, opuszczone dworki, zaniedbane mosty, pękające kamienice, łuszcząca się farba, jednym słowem klimaty dla alternatywnego turysty. Odwróćcie wzrok jeśli chcecie, ja niektóre elementy poniższej architektury mijam codziennie, więc nie mogę ciągle patrzeć w niebo. Zatem zmieniamy dekorację i ocieramy się o olsztyński urban exploration.
Willa przy ul. Knosały powstała wraz z budową gazowni i była wznoszona etapami. Budynek spełniał rolę mieszkań dla jej pracowników. 
Miejską gazownię uruchomiono 15 października 1889 roku. Działała w tym budynku do połowy lat 70. ub. wieku. "Miejski" gaz ziemny produkowano tu metodą koksowania węgla kamiennego. Gazownię zamknięto i zlikwidowano część obiektu – jednak tylko w części naziemnej. Pozostała podziemna infrastruktura, instalacje, a zwłaszcza zbiorniki ze smołą pogazową, które znajdują się w gruncie. Rekultywacja tego terenu zajmie wiele lat.
Tak willa wyglądała kilka miesięcy wcześniej. Zobacz: Wille/dworki/pałace.
Most św. Jakuba na Łynie od 1880 roku posiada konstrukcję trwałą. Swoją nazwę zawdzięcza św. Jakubowi, patronowi Olsztyna oraz pobliskiej Bazylice Konkatedralnej. Dawna nazwa mostu to Wilhelmbrücke (Most Wilhelma – króla Prus). W mieście jest 10 mostów związanych z ruchem drogowym i 9 spacerowych. Ten nadal czeka na lepsze czasy. W celu możliwości jego użytkowania, zamknięto jedną stronę oraz postawiono kładkę. Taka chwilowa prowizorka w centrum miasta trwa już kilka lat. Poniżej kamienica przy ul. Pieniężnego.
Track, dawniej Drawsken, został odnotowany w dokumentach po raz pierwszy w 1353 roku, w przywileju lokacyjnym Olsztyna. Po 1410 roku pojawia się jako majątek lenny Trauzing.
Na przełomie XVI i XVII wieku właścicielami majątku była rodzina Grzymałów. W latach 20. XIX wieku kolejny właściciel Wilhelm Antoni Romulus sprzedał majątek skarbowi państwa, po czym wydzierżawił go Georg Belian, nabywając następnie w 1846 roku grunt obejmujący obszar wzdłuż obecnej ul. Lubelskiej o nazwie Thalberg, dzisiaj Grądek. Obok dworku Beliana znajduje się park, cmentarz, staw, jezioro. O wyjątkowości dworu świadczy m.in. neoklasycystyczny styl, w którym jest utrzymany. Równie ważna jest warmińska historia związana z tym budynkiem, gdyż w 1832 roku na świat przyszedł w tym miejscu Oskar Belian, który do dziś pamiętany jest jako jeden z najwybitniejszych włodarzy Olsztyna.
Jezioro Trackie to jedyny w Olsztynie, mieście 15. jezior zbiornik, który powstał w wyniku działalności człowieka. Istniejące do 1880 roku roku jezioro osuszono w celu pozyskania łąk i pastwisk. Wybudowany w latach 20. XX wieku nasyp kolejowy spowodował utrudniony odpływ wód opadowych i napływowych i już po kilku latach jezioro odnowiło się. Na jeziorze znajduje się wyspa o powierzchni ok. 15 arów.
Tyle dobrego, kochajcie Warmię i trzymajcie się wiosennie.
Udostępnij:

24 komentarze :

 1. Mam podróże. Ale do czasu. Kiedy ten czas przyjdzie? Nie wiem dlatego się spieszę :)

  Smutne te fotki ruin. W Warszawie są takie. Najwięcej na Pradze. Na Pradze na naszych oczach giną zabytki. Takie budynki są świadectwem minionego czasu. Maja duszę. Zauważyłem na murze napis ANTIFA. Od Antify dostałem w głowę kamieniem na Marszu Niepodległości.
  Mazowsze słonecznie pozdrawia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam podróże. Ale do czasu. Kiedy ten czas przyjdzie? Nie wiem dlatego się spieszę :)

  Smutne te fotki ruin. W Warszawie są takie. Najwięcej na Pradze. Na Pradze na naszych oczach giną zabytki. Takie budynki są świadectwem minionego czasu. Maja duszę. Zauważyłem na murze napis ANTIFA. Od Antify dostałem w głowę kamieniem na Marszu Niepodległości.
  Mazowsze słonecznie pozdrawia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To Antifa zabłysnęła, chuligani jedni. Podróżuj, podróżuj, czekam na jakąś zagraniczną relację. Pozdrawiam

   Usuń
 3. Witaj Zbyszku!
  Patrzac na zdjcia ruin budynków to serce sie burzy jak można zostawić taki stan po sobie i nic z tym nie robić (ktos byl i jest wlaścicielem tych wlości)zdjecia pieknie uchwycone wprost przerażaja tragedią bo jak to nazwać sabotażem?czy po prostu dewastacja ?po prostu nie wiem post piekny i rzeczywistość prawdziwa -tak może być tylko w Polsce serdecznie i wiosennie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda mi tej dewastacji. Jeszcze budynki po gazowni będą zapewne zrewitalizowane, są w ścisłym centrum, ale już dworek Beliana zapewne nigdy nie podniesie się z upadku, leży na peryferiach. Pozdrawiam

   Usuń
 4. Zapomniane budowle, szkoda. Może któregoś dnia władze miejsce ulitują się nad nimi, a może ktoś kupi działkę, na której stoją i wszystko się zmieni....
  Pozdrawiam serdecznie..:-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Entropia... Chaos bezkształtnej materii można opanować tylko wydatkując energię, gdy nie ma energii lub woli jej wydatkowania chaos zwycięża zawsze.

  Ale ten most św. Jakuba to dla mnie nowum, koniecznie muszę nim przejść, czy jest wpisany w przebieg Warmińskiej Camino?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jakże, wszak św. Jakub to patron Olsztyna :) Most nie jest niczym szczególnym, no chyba że o entropię chodzi.

   Usuń
  2. Ale podejrzewam iż szlak jakubowy prowadzi właśnie przez niego, atym szlakiem chciał bym orzejść,choćby tylko przez sam Olsztyn.

   Usuń
 6. EMERYT5/4/16

  Jak nie rozkopane to zapomniane. nasi włodarze czują sie zbyt pewnie na stołkach i nie dbaja o cenne dworki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Każde miasto ma takie miejsca; to nieuniknione.
  Jednak na twoich zdjęciach miejsca te mają swój urok :)

  OdpowiedzUsuń
 8. W każdym mieście, a szczególnie na jego obrzeżach, są takie ruiny, choć u nas są nawet w śródmieściu. Wczoraj o Twoim mieście było głośno w TVN, a to za sprawą braku miejskich WC. Ktoś wpadł na niegłupi pomysł, aby z toalet restauracyjnych mogli korzystać wszyscy. Tak jest w wielu europejskich stolicach, więc dlaczego nie mogłoby być w Olsztynie i innych polskich miastach.
  Pozdrawiam słonecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale miejskich WC jest klika, wiem nawet, że w wielu restauracjach da się też skorzystać z toalety. Ale może ogólny pomysł przyda się, kto wie. Pozdrawiam

   Usuń
 9. Smutne i szkoda...przecież to jednak budynki, które można albo zburzyć albo wykończyć w ten sposób albo oddać, sprzedać, wynająć może znalazłyby nowych właśicieli nawet za małe pieniądze. Wiem wtedy podniósł by się krzyk...a przecież wpisane są w miasto w przestrzeń..

  OdpowiedzUsuń
 10. Wiosnę widac i czuć w Twoich zdjęciach, mimo wszystko...
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest, jest, ale jeszcze strasznie zimna... Pozdrawiam

   Usuń
 11. Ania8/4/16

  Kiedyś spacerowałam po tracku, ale nie dotarłam do tego dworu Beliana, kiedyś był pewnie ładny. Miłego weekendu.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ania8/4/16

  Kiedyś spacerowałam po tracku, ale nie dotarłam do tego dworu Beliana, kiedyś był pewnie ładny. Miłego weekendu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś podwajają się nam komentarze. A dworek za torami. Miłego.

   Usuń
 13. Opuszczone budynki stare są i w moim mieście, najbardziej żal wilii, właściciele i ich spadkobiercy nie żyją a miasto nie remontuje. Wiele rzek przepływa przez Łódź tylko ich nie widać, bo pełzną pod ziemią. Ale są parki ze starymi drzewami w nich stawy i teraz wyglądają pięknie, wiosna ubiera wszystko w delikatną zieleń. :)
  Dobrych myśli, samych dobrych Zbyszku.

  OdpowiedzUsuń
 14. Anonimowy9/4/16

  Obłędne. Aż szkoda, że takie miejsca ulegają zniszczeniu...Rozpadowi, destrukcji.

  OdpowiedzUsuń
 15. W pobliżu niektórych można poczuć dreszczyk na ciele ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo lubię wszelkie opuszczone budynki, dwory, domy, fabryki itp. Najbardziej ciekawią mnie rzeczy, które można w takich miejscach znaleźć. Takie znikające ślady bytności człowieka..

  OdpowiedzUsuń
 17. Anonimowy5/7/20

  Oskar Belian był niemieckim urzędnikiem, burmistrzem Olsztyna od 1877 r., a następnie w latach 1903-1908 — jego nadburmistrzem. Rządził miastem ponad trzy dekady i do dziś w rankingu burmistrzów i prezydentów Olsztyna jest to absolutny rekord. Choć niewiele wiadomo o jego edukacji, jedno jest pewne: młody Oskar od samego początku zdobywał wykształcenie przygotowujące go do funkcji urzędnika państwowego.
  Kiedy zatem w 1877 r. uzyskał nominację na burmistrza Olsztyna, natychmiast przystąpił do kontynuacji podjętej przez poprzednika, burmistrza Roberta Zakrzewskiego, rozbudowy olsztyńskiego węzła kolejowego. A za tą poszły kolejne inwestycje: Allenstein zyskał sieć kanalizacyjną i zaczęły jeździć po nim tramwaje. Za Beliana przyszły też do miasta elektryczność i gaz, powstała miejska rzeźnia, Szpital Mariacki, szpital wojskowy, sanatorium przeciwgruźlicze, Sąd Ziemski dla czterech powiatów, przy którym wyrosło też monumentalne więzienie, a w Kortowie — zakład dla psychicznie chorych. Wszystko to zaczęło przyciągać do Olsztyna nowych mieszkańców, często bardzo rzutkich wizjonerów, równie przedsiębiorczych, co burmistrz. Efekt był taki, że za rządów Beliana liczba mieszkańców z 7 tys. wzrosła do 31 tys., czyli ponad czterokrotnie. Trzykrotnie pod względem powierzchni rozrósł się też sam Allenstein.

  Kasernopolis, miasto koszar — to jest i w historii Olsztyna, i samych rządów Beliana osobny i bardzo obszerny rozdział. Ponieważ sam był synem oficera, od początku rządów ambicją Beliana było sprowadzić do miasta Sztab Główny 37. Dywizji Cesarstwa Niemieckiego. Jak postanowił, tak zrobił. Od 1884 r. sprowadzał wojsko do miasta i budował mu kolejne siedziby, których piękno, choć w wielu wypadkach są to już tylko pozostałości, podziwiać możemy do dziś. Efekt był taki, że w 1899 r. w Allensteinie stacjonowały trzy główne rodzaje wojsk: kawaleria, artyleria i piechota — w ledwie 15 lat z miasta pozbawionego wojska i tradycji wojskowych Olsztyn stał się po prostu miastem garnizonowym, a na początku XX w. wojskowi stanowili 17 proc. ludności miasta. Nazwa Kasernopolis była zatem jak najbardziej uzasadniona.

  Kim generalnie dla Olsztyna, czyli ówczesnego Allensteinu, był Oskar Belian — miłośnikowi historii i architektury naszego miasta nie muszę tłumaczyć. Za jego rządów Olsztyn nabrał po prostu cech nowoczesnego, średniego miasta i co do ważności stał się drugim po Królewcu miastem Prus Wschodnich. Mieszkańcy swoją wdzięczność za tak prężny rozwój i cywilizacyjne inwestycje wyrazili też w sposób urbanistyczno-architektoniczny: dzisiejszy plac Jedności Słowiańskiej w latach 1918-1945 nazywał się Belianplatz — właśnie na cześć tego wielkiego nadburmistrza.

  OdpowiedzUsuń