Przystanek Mazury / Stare cmentarze w Szczytnie

Cmentarz żydowski w Szczytnie
Kirkut w Szczytnie założono w 1815 roku. Służył zmarłym z terenu miasta oraz całego powiatu szczycieńskiego. Ostatni pochówek odbył się tu pod koniec lat 30. XX w.
Nad grobami powszechnie ustawiano macewy, którym w wielu przypadkach towarzyszyły tumby. Groby sytuowano w dwóch równoległych do siebie strefach, które były rozdzielone aleją. Do dzisiaj zachowały się ślady 70 grobów oraz indywidualne projekty nagrobne, neogotycka wieżyczka, okrągła kolumna, otwarta księga, pień drzewa z obciętymi konarami.
 Cmentarz ewangelicko-augsburski w Szczytnie
Cmentarz został założony w pierwszej połowie XIX wieku i do 1970 roku znajdował się pod opieką parafii ewangelickiej. Następnie został przekształcony w park. Do dnia dzisiejszego zachowało się niewiele nagrobków. Większość została zniszczona lub rozkradziona. Spacerować za to możemy po pierwotnym układzie alejek.
Cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej w Szczytnie
Na cmentarzu wojennym w Szczytnie pochowano 170 żołnierzy niemieckich i 78 rosyjskich. Nekropolia, która jest częścią cmentarza ewangelickiego, została zniszczona po 1945 roku. Teren jest ogrodzony i uporządkowany. Pierwotnie grobów było więcej, a na każdej mogile stał żeliwny krzyż z nazwiskiem i datą śmierci żołnierza. Do dzisiaj jednak zachowało się ich kilka.
Zobacz: Strefa Mazur
Udostępnij:

26 komentarzy :

 1. ... zostały tylko kamienie, które w ciszy i zapomnieniu "płaczą"...
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna relacja z zamyśleniem nad kirkutem i parkiem jednocześnie zdjęcia wyjątkowe macewy i nagrobki z dawnych czasów zostawione dla potomnych serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Aż wstyd patrzeć na tak niszczejące nagrobki. Jakoś Polacy nie lubią tego, co obce, aczkolwiek historyczne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tylu Żydów mieszka w Polsce, są różne organizacje żydowskie i dziwne, że nie zadbają o cmentarz, na którym spoczywają ich pobratymcy. Niemożliwe, żeby nie wiedzieli o kirkucie.
  Kiedyś byłam w pewnym mieście w moim województwie i koleżanka zaprowadziła mnie do parku, który został przekształcony z niemieckiego cmentarza. Widok był taki sam jak w Szczytnie: porozwalane i obrabowane groby. Możliwe, że obecnie włodarze miasta zajęli się tymi pozostałościami, wszakże na miastem góruje najwyższy posąg Jezusa.
  Smutno się patrzy na taką dewastację.
  Z kolei w województwie, w którym się urodziłam, jest cmentarz Kutuzowa, część, w której pochowani są młodzi Czerwonoarmiści, jest zadbana, choć niezbyt przesadnie, ale gdy pójdzie się w głąb cmentarza, widać zniszczone obeliski radzieckie. Możliwe, że już całkowicie są zniszczone, bo kilka lat tam nie byłam. I komu zależy na tym, aby zakłócać spokój zmarłym???
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może przyjdzie lepszy czas dla tych miejsc. Cieszę się, że dewastacja nie jest aż tak widoczna, szczególnie myślę o kirkucie, bo niby to ząb czasu a nie spray lub śmieci. A pozostałe dwa cmentarze to park, więc musiałem się nagimnastykować, aby nie sfotografować pijących na ławeczce. Pozdrawiam

   Usuń
 5. Lubię odwiedzać stare cmentarze żydowskie, dlatego z zaciekawieniem obejrzałam Twoje zdjęcia.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne zdjęcia. Lubię stare nekropolie, szczególnie kirkuty..

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękna sesja. I jeszcze ta historia, którą niosą za sobą te zdjęcia. Też lubię cmentarze, choć rzadko odwiedzam je z aparatem - może to błąd?

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie odważyłabym się tam wejść, nie lubię cmentarzy. Tym milej ogląda się zdjęcia. W takich miejscach czuje się historię. Lubię Polskę za jej tygiel.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedyś dawno, w jakiejś książce dla młodzieży, wyczytałam kilka mądrych słów dotyczących cmentarza jakichś żołnierzy.Nie pamiętam jakich.
  "Żaden z tu leżących, czasu śmierci ani miejsca, sam sobie nie wybierał".Wojna jest tragedią dla wszystkich. Dlatego groby należy szanować i o nie dbać. Pamiętam bardzo zaniedbany cmentarz żydowski, wiele ich było w Warszawie. Dziś jest już znacznie lepiej. Dba się o nie.
  Pozdrawiam :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli coś jest miejscem publicznym, szczególnie stare cmentarze, które skracają drogę do domu, to i tak nie jest źle. Powinny być szczelnie ogrodzone i zamknięte. A tak to mamy co mamy. Pozdrawiam

   Usuń
  2. W Warszawie wszystkie są ogrodzone:)
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  3. Chociaż to na plus. Pozdrawaim

   Usuń
 10. Cmentarze, groby bez względu na wyznanie i narodowość, status społeczny powinny być otoczone szczególnym szacunkiem.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Niesamowity spokój bije z tych zdjęć, które niosą potężny ładunek emocjonalny.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. Cóż to trudne sprawy, patrząc na taki cmentarz, nie wiem czy wolno mi naruszać spokój tego miejsca. Ale myślę sobie, że trzeba pokazywać i takie miejsca, bo pewnie kiedyś znikną...jak odeszli i Ci, którzy chowali tu bliskich lub nie znajomych.... Dobrze, że miejsce jest uprzątnięte, chyba tylko tyle możemy dziś zrobić...
  Zdjęcia bardzo wymowne...

  OdpowiedzUsuń
 13. Piękne fotografie i ich zestawienie.
  Ostatnio dowiedziałem się że jest coś takiego jak "tanatoturystyka" czyli turystyka nastawiona na zwiedzanie np. cmentarzy - nie do końca jestem pewien. ale tu tego roztrząsał nie będę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałem kiedyś bloga, który pokazywał wszystkie nagrobki, nawet te współczesne, na jakimś małopolskim cmentarzu. Grób po grobie, nazwisko po nazwisku. Dziwne uczucie. Wolę jednak te wiekowe, bezimienne.

   Usuń
  2. Wszystko zależy od tego, CO nas interesuje! Nasze zainteresowania decydują o wszystkim.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 14. Miałam napisać, że jestem zauroczona połaciami niebieskich cebulic na cmentarzu ewangelicko- augsburskim, ale całkowicie zapomniałam. Dobrze, że chociaż te kwiatuszki pamiętają o zmarłych.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cebulice wyglądały rzeczywiście pięknie i zdjęcia nawet nie oddały tego magicznego widoku. Pozdrawiam

   Usuń
 15. cmentarze to miejsca, gdzie serce zaczyna boleć.
  Zapraszam do dawnego województwa lwowskiego.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. Takie miejsca mają niesamowity klimat ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Zgadzam się z przedmówcą - stare cmentarze mają w sobie klimat, który przyciąga i jakąś tajemnicę. U mnie w mieście cmentarz żydowski zniszczono, mamy bardzo zapuszczony cmentarz ewangelicki i bardzo stary czynny wciąż cmentarz katolicki, który jest starszy nawet o warszawskich Powązek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Olsztynie cmentarz żydowski też w ruinie. Pięknie odrestaurowano za to Dom Mendelsohna.

   Usuń
 18. Anonimowy29/11/16

  Cmentarz to miejsce pochówku najbliższych, miejsce ze wszech miar godne szacunku, świadectwo nieuchronności śmierci, a jednocześnie - pamięci o człowieku. Niestety nie wszyscy tak odbierają nastrój tych miejsc. Przykładem jest cmentarz ewangelicki w Szczytnie....Na cmentarzu tym widać wyraźnie ślady dewastacji, prawie wszystkie żeliwne krzyże i tablice nagrobne zostały celowo zniszczone i rozkradzione....Brak jest godnego szacunku do miejsca, które powinno być szanowane przez każdego człowieka.Cmentarz ewangelicki w Szczytnie do roku 1983 był kopalnią wspaniałych zabytków kultury i sztuki, która zginęła na zawsze.

  OdpowiedzUsuń