Cebula z Ignalina

Dziś krótko i na temat. Dawno tak nie było, bo rozpisuję się najczęściej na wiele tematów, a tu proszę, hełm cebulasty na tapecie. Do tego wczesna jesień, ciepło i kolory. Tego mi brakuje ostatnio. Pędzimy zatem przez Warmię na rowerze, drogą z Lidzbarka Warmińskiego do Pieniężna lub Ornety i zwiedzamy.

Kościół pw. św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej w Ignalinie

Ignalin został założony miedzy 1333 a 1342 rokiem jako Reimerswalde, nazwa wywodzi się prawdopodobnie od nazwiska Reimer – mieszkańca, który brał udział w tworzeniu wioski. Założycielem był Henryk Luter, wójt warmiński. Lokację tę zatwierdził 4 października 1359 roku biskup Jan Stryprock. Kościół gotycki zbudowano w 2 połowie XIV w. Obecnie istniejący kościół został zbudowany w latach 1783-85, a konsekrował go biskup Ignacy Krasicki. Wieża otrzymała wówczas hełm cebulasty. W architekturze hełm wieńczący wieżę wyróżnia się dekoracyjnymi detalami, wykonany jest z drewna lub kamienia, kryty gontem, dachówką lub blachą miedzianą, względnie cynkową. W średniowieczu miał kształt stożka lub tworzył dach namiotowy, od renesansu stanowił kilkubryłową kompozycję, w okresie baroku był zazwyczaj kopułowy. Kształt cebulasty natomiast jest typowy dla Rusi. Nad szczytem wschodnim znajduje się chorągiewka z datą 1783, a na wieży z datą 1785.
Kościół w Ignalinie, ołtarz główny. Zdjęcie z Wikipedii.
Kościół usytuowany jest przy głównej drodze, na niewielkim wzniesieniu. Po jego wschodniej stronie zlokalizowana jest plebania oraz cmentarz ze starymi nagrobkami. Z dawnego cmentarza przykościelnego zachowały się 2 nagrobki, kamień z wyrytą datą 1858 oraz grób rodzinny z krzyżem żeliwnym.
Świątynia jest zbudowana na fundamentach z kamienia polnego, murowana z cegły i otynkowana. Od zachodu znajduje się wieża kryta cebulastym dachem, od wschodu do prezbiterium dostawiona jest niewielka zakrystia, a od południa kruchta. W czasie I i II wojny światowej na strychu umieszczony był lazaret.
W 1807 roku do Ignalina przybyły wojska napoleońskie, które stoczyły bitwę pod Lidzbarkiem Warmińskim. Zniszczono wówczas wiele domostw, zrabowano inwentarz, a choroby zakaźne i głód spowodowały śmierć prawie połowy mieszkańców okolicznych wiosek. Ówczesny proboszcz, ks. Hosmann, zmuszony był opuścić plebanię, gdzie zakwaterowali się francuscy oficerowie, prawdopodobnie nawet sam cesarz Napoleon. Napoleońskie wojska nie uszanowały kościoła, zdewastowali go i zrabowali przedmioty ze srebra oraz złota.
Udostępnij:

13 komentarzy :

 1. Bardzo fajny post. Ładny kościółek. Niebo mnie zachwyca. Można się rozmarzyć. Piękne zdjęcia.

  Miłego wtorku. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A które to wojska cokolwiek szanują ??
  Jakoś nie kojarzę Ignalina, gdzieś mi umknął po drodze ;-)))
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładny kościółek. Podoba się mi z tą kopułą. Wnętrze też śliczne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie hełmy widziałam tylko na cerkiewkach, gdy jechałam do Chełma.
  Ciekawa jestem, jakim sposobem trzymają się dachówki pod spodem kopuły, bo chyba nie są doklejane.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dachówki a'la "rybie łuski", dziś zwane chyba karpiówkami, zaczepiane są na drutach. Pozdrawiam

   Usuń
 5. Interesujący jest hełm cebulasty; nie wiedziałam, że są takie różne odmiany hełmów.
  Śliczna i ciepła jest jesień na zdjęciach.
  Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Typowo rusacki nie jest, ale ciekawostkę stanowi. Na moje oko zresztą jest ciut za mały. Ten brak proporcji może być przesłanką do różnych domniemywań.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ponownie zdrowa dawka historii z Twojej ręki.
  Pozdrawiam serdecznie
  zolza73.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię takie cebulaste hełmy na wieżach.
  Dziękuję za ciekawą wycieczkę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękne te kopuły.., ciekawy post, pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ładny kościółek, bardzo mi przypomina kościół w moim rodzinnym mieście, głownie ze względu na tę kopułkę...może nie do końca taka sama ale jednak..
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń