Bielsze nie będzie | 5,5 km wokół Długiego

Dziś mroźny dzień. Zapewne jeden z dwóch tak mroźnych dni w lutym. Pomimo negacji ze strony otoczenia i tak pozostanę przy swoim, bardzo lubię zimę. 
Na dzień dobry słoneczny poranek z małą przebieżką, 5,5 km wokół Długiego, później przegląd prasy i ulubione radio w tle, południe w pracy, a wieczór przyniósł wyjazd za miasto. W nocy przeglądałem stare posty i myślałem o swoim życiu. Następnego dnia, będąc na pustym dworcu w Lidzbarku Warmińskim patrzyłem, jak śnieg skrzy się na ulicy. Kompletna cisza i pustka ogarniała to miejsce. Wiatr pogwizdywał za rogiem. Spędziłem godzinę, siedząc na ławce. Takie banalne ukojenie.
W granicach administracyjnych Olsztyna znajduje się 15. jezior. W XIX w. miasto mogło poszczycić się jeszcze większą ilością zbiorników wodnych. Sprzedano np. jeziora położone przy obecnej ul. Warszawskiej. W prywatne ręce trafiły zbiorniki Choinki, Płociduga, Fajferek, Staw Górny. Niektóre z nich kupił przedsiębiorca August Hipler, który rozpoczął w celach zarobkowych spuszczanie wody i ich zasypywanie. Jezioro Fajferek zostało zasypane w 1882 r., a mieszkańcy Olsztyna przenieśli kąpiele nad jezioro Długie, gdzie 24 sierpnia 1878 r. oddano do użytku kąpielisko dostępne tylko dla przyzwoitej publiczności płci męskiej oraz dla nauczycieli i ich uczniów
Jezioro Długie położone jest w zachodniej części Olsztyna, w dorzeczu Łyny. Ma sztuczne połączenie z jeziorem Czarnym i Ukiel. Jego północna część jest zalesiona, na wschód od północnej zatoki jeziora znajduje się rezerwat Mszar, w części południowej – zabudowania. Wydłużony zbiornik rozciąga się na ponad 1,5 km, zajmuje prawie 27 ha, a w najgłębszym miejscu sięga 17 m.
Las Miejski, o którym już wspominałem, zobacz: Olsztyn, Egon, filmy, zajmuje powierzchnię 1054 ha i posiada dwa rezerwaty torfowiskowe – Redykajny i Mszar. Ze względu na swoje walory przyrodnicze zostały one objęte ochroną już w 1907 roku, co prawnie potwierdziły władze polskie w latach powojennych. W rezerwatach występują niezwykle rzadkie gatunki mchu oraz różne bagienne rośliny. Obszar rezerwatu Mszar ukształtował się w miejscu dawnego jeziora. 
Od lat 50. XX w. ścieki degradowały jezioro Długie, aż po 20 latach stało się najbardziej zanieczyszczonym w mieście. Pierwsze próby ratunku w latach 80. zakończyły się fiaskiem. Potem za rekultywację zbiornika wzięli się naukowcy z ówczesnej Akademii Rolniczo-Technicznej. Przez 10 lat wtłaczali do wody powietrze, a później wprowadzili środki strącające nadmiar fosforu. Dzięki tym wysiłkom do jeziora wróciło życie.
Dwa dni i po śniegu. Mam jednak nadzieję, że to moje ostatnie spotkanie z bielą w tym sezonie. W 2017 roku podążaliście ze mną podobnymi ścieżkami. Jezioro Długie i spacer lutowy raz jeszcze. Dziwne mamy zimy w ostatnich latach.
Udostępnij:

7 komentarzy :

 1. Zbyszku i tak będę obstawać przy swoim, że nie lubię zimy, chyba że na Twoich zdjęciach.
  Też chciałabym kupić jezioro Fajferek- ze względu na wspaniałą nazwę;)
  Pozdrawiam z piękną pogodą.

  OdpowiedzUsuń
 2. EMERYT25/2/19

  Fajferek ciekawa nazwa i było do kupienia, ech. Jak to miasto się zmienia przez lata.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wdzięczna za Twoje opowieści i spektakularne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przewspaniała i przecudna ta Twoja Warmia.
  Jesteś najprawdziwszym artystą fotografikiem.
  Moje uznanie.
  :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za wizytę u mnie. Ja za zimą nie przepadam. Wyjątek to góry ale nie za długo. W tym roku powinienem być na Kaszubach i w Gdańsku jeśli chodzi o Polskę. Za granicą to mam być w Chorwacji. A może i na Mazurach czy Warmii też będę. Pozdrowienia dla piewcy Warmii.
  Vojtek

  OdpowiedzUsuń
 6. ładne zdjęcia

  https://skucinskaart.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Witaj już marcowo
  Jestem, jestem, tym razem już w sobotę. Także się cieszę, że także częściej mogę gościć Ciebie w moich zielonych progach.
  U mnie dni mijają już wolniej, ale nadal zapracowanie - jak zawsze zresztą. Ale może uda się częściej pisać.
  Zimę tak jak Ty lubię, przecież w pierwszym dniu swego panowania .... lat temu przyniosła mnie w darze :))) Tylko za tą moją miastową ze smogiem nie przepadam. Natomiast z Twoją Panią Zimą mogłabym pójść na ten drugi koniec kraju. Ostatnio moje miasto znalazło się w czwórce tych najbardziej zanieczyszczonych.
  Na nadchodzący tydzień życzę wiele optymizmu
  Pozdrawiam serdecznie przesyłając uśmiech

  OdpowiedzUsuń