Olsztyn | Osiedle Brzeziny i majątek rodziny Patzig

Pierwsza wzmianka o majątku w Pozortach lub Posortach pojawia się w 1387 r. Był to dwór kapituły warmińskiej, czyli gospodarstwo folwarczne. Nazwa wywodzi się od pruskiego imienia Pasort oznaczającego pogrzebacz. W 1772 r. majątek został przejęty przez skarb pruski. Od 1882 r. dzierżawcą Starego Dworu i Posort był radca królewski Karl Patzig, rezydujący we dworze w Posortach. Wraz ze swoją małżonką Auguste Patzig spoczywa na przymajątkowym cmentarzu.
Po wojnie majątek (o łącznej powierzchni 756 ha) wszedł w skład zakładów doświadczalnych Wyższej Szkoły Rolniczej. Od 1966 r. znajduje się w granicach administracyjnych miasta. W latach siedemdziesiątych zapoczątkowano budowę osiedla domków jednorodzinnych, głównie dla pracowników ówczesnej Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, o nazwie Brzeziny.

Pozostałości przymajątkowego cmentarza rodziny Patzig w olsztyńskich Pozortach. Poniżej osiedle Brzeziny.
To już jedna z olsztyńskich kapliczek. Wystawiono ją z prywatnych środków na osiedlu Brzeziny. Intencją fundatorów było uczczenie 1000-lecia śmierci św. Wojciecha. Kapliczka posiada dwupoziomowy korpus oddzielony od cokołu ozdobnym fryzem, baza została wykonana z polnych kamieni, reszta jest murowana z czerwonej cegły. Górna część to ostrołukowe otwarte nisze, wewnątrz których umieszczono płaskorzeźby św. Wojciecha, św. Franciszka z Asyżu i św. Jakuba, patrona Olsztyna. Całość zwieńczona jest eksponowanym dwuspadkowym dachem z ozdobnym krzyżykiem i sylwetką baranka z herbu diecezji warmińskiej.
Udostępnij:

6 komentarzy :

 1. Treści wiele nie czytam ale zdjęcia są piękne

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiesz czym zarażaszy?
  Miłością do Warmii
  To jest najpiękniejszy objaw patriotyzmu lokalnego♥️♥️

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniały post Zbyszku. Tak dobrze się to czytało. Niezwykłe miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdjęcia są przepiękne.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 5. EMERYT24/11/19

  Szkoda że tak się dzieje z cmentarzami. Historia tych ziem jest jednak okrutna i to co pokazujesz woła o pomste do nieba. Wszystko zniszczone a cmentarze mało pielęgnowane. to powinno się zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witaj jeszcze ciepłym, kolorowym dniem
  Nie chce się zatem wierzyć, że grudzień za chwilę zapuka do naszych drzwi. Dlatego chętnie wybrałabym się z tobą na taki spacer, czasem nawet w przeszłość...
  Pozdrawiam końcówką listopada

  OdpowiedzUsuń