Biskupiec zwany Reszelskim | Atrakcje miasta i okolicy

Witamy w Biskupcu. Zaczynamy od rynku. A rynek w Biskupcu, historycznym mieście na Warmii, to centralny punkt miasta, który warto odwiedzić. Są też pozostałości gotyckich murów miejskich, kościół św. Jana Nepomucena oraz stary ratusz, który znajduje się w okolicach rynku. Rynek był niegdyś również miejscem targowiska, które obecnie przeniesiono na teren amfiteatru miejskiego.
Biskupiec otrzymał prawa miejskie 17 października 1395 roku. Jest jednym z 12 miast warmińskich, których historia sięga średniowiecza. Na środku odnowionego rynku znajduje się również charakterystyczny pomnik. Został wzniesiony ku czci poległych w walce o polskość tych ziem oraz za powrót Warmii i Mazur do Macierzy. Umieszczony jest na nim znak Rodła, który przedstawia bieg Wisły z zaznaczonym Krakowem (dawną stolicą Polski). Jest to symbol Związku Polaków w Niemczech, a historia związana z jego powstaniem sięga 1932 r. Rodło powstało jako forma sprzeciwu dla symboli nazistowskich i wprowadzonego zakazu używania polskich symboli narodowych.



Świątynia pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela istniała już w czasie lokacji Biskupca przez biskupa warmińskiego Henryka III Sorboma. Uległa zniszczeniu w 1414 roku w czasie wojny polsko-krzyżackiej. W 1505 roku biskup Łukasz Watzenrode przeznaczył na jej odbudowę materiały z rozebranej świątyni pod wezwaniem Ducha Świętego w Lidzbarku Warmińskim. Nowy kościół został konsekrowany przez biskupa Marcina Kromera w 26 kwietnia 1580 roku. Drewniana wieża uległa zniszczeniu przez pożary: w 1651 roku oraz 1700 roku. W latach 1728–1734 świątynia została rozbudowana o prezbiterium. W latach 1881–1882 zostały wybudowane empory w nawach bocznych, a stronie zewnętrzna kościoła otrzymała cechy neoromańskie. W 1903 roku świątynia została gruntownie przebudowana. Konsekrowana przez biskupa pomocniczego Edwarda Herrmanna 6 lipca 1908 roku. Spalona w 1945 roku i odbudowana w latach 1948-1949. Hełm wieży został zrekonstruowany w 1988 roku.
Kościół Błogosławionej Karoliny Kózkówny został zaprojektowany przez architekta królewskiego Friedricha Augusta Stülera (na dworze Fryderyka Wilhelma IV Pruskiego) i wybudowany został w latach 1842–1846. Wieża została dobudowana w latach 1868–1872. W 1892 roku wnętrze świątyni zostało odrestaurowane. Podczas I wojny światowej z wieży został zdjęty dzwon, który następnie został przetopiony. Nowe dwa dzwony zostały zamontowane dopiero w 1924 roku. Świątynia należąca do gminy ewangelickiej, po 1945 roku została opuszczona i zaczęła niszczeć. Ostatecznie miała być przeznaczona na siedzibę biblioteki miejskiej. Zostały wykonane już wstępne prace adaptacyjne, została zbudowana kotłownia, wnętrze wieży zostało zburzone, po to aby wstawić komin. W latach 80. XX wieku diecezja warmińska podjęła starania o pozyskanie tego obiektu dla potrzeb katolickiego kultu religijnego. W rezultacie parafia rzymskokatolicka została tutaj erygowana w dniu 8 grudnia 1987 roku przez biskupa Edmunda Piszcza. Patronką świątyni została błogosławiona Karolina Kózka.

Przez Biskupiec przepływa rzeka Dymer, która jest górnym biegiem rzeki Pisy. Rzeka ta wypływa z łąk Pojezierza Mrągowskiego i przepływa m.in. przez jezioro Kraksy w Biskupcu. Część biegu rzeki Dymer poza Biskupcem znajduje się na terenach rezerwatów florystycznych, np. w okolicach Rudzisk.

Biskupieckie kamienice.


Dworzec kolejowy w Biskupcu został  pięknie wyremontowany. Część pomieszczeń zajęły różne instytucje i organizacje, typowo dworcowa pozostała jedynie poczekalnia. Nie służy ona pasażerom kolei, a komunikacji autobusowej – Biskupiec utracił połączenia pasażerskie ze Szczytnem (linia 262) około 30 lat temu (natomiast w 2015 roku rozebrano linię kolejową 262). Linia nr 223 łącząca pobliską Czerwonkę i Ełk jest obecnie nieczynna w ruchu pasażerskim. Dworzec w Biskupcu zbudowano w 1898 roku, a rozbudowano 10 lat później. To średniej wielkości obiekt, wzniesiony z czerwonej cegły, przed remontem pomalowany był na żółty kolor.
Biskupcu odbywają się plenery malarsko-rzeźbiarskie. Artyści tworzą swoje dzieła w pięknych okolicznościach biskupieckiej przyrody. Tematem przewodnim dla malarzy jest – Biskupiec Krajobraz Pełen Możliwości, natomiast dla rzeźbiarzy – zwierzęta. Efekt końcowy twórczości uczestników można podziwiać podczas licznych wernisaży i galerii pod gołym niebem zlokalizowanej przy Centrum Kultury, Turystyki i Sportu. 
Okolica Biskupca: Biesowo | Kolej warmińska: Lidzbark Warm. - Czerwonka | Reszel