Warmia jest the best

Józef Mika, rzeźbiarz z Pilnika koło Lidzbarku Warmińskiego, wpadł na pomysł, by w kilku wsiach gminy postawić dwumetrowe rzeźby. Mają być inspiracją do tworzenia projektów zmierzających do ożywienia turystycznego wsi.
Rzeźby staną w centrum kilku wiosek: w Łaniewie, Kraszewie, Rogóżu, Kłębowie i Babiaku. - Co będą przedstawiały? Na przykład rybaka, grzybiarkę, rolnika - mówi o przyszłych dziełach Józef Mika. - Postaci charakterystyczne dla Warmii. W realizacji pomysłu będą pomagać uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum, ale rzeźbiarz liczy, że konsultantami będą też starsi mieszkańcy wspomnianych wiosek. Mika pragnie, by rzeźby były zaczynem do tworzenia przez mieszkańców projektów, związanych z tradycją warmińską i kulturą wsi. Na przykład festyny o tematyce regionalnej, wystawy wspomnieniowe, sztuki ludowej i rzemiosła. Na dobry początek Nadleśnictwo Wichrowo nieodpłatnie przekazało lipowe drewno.
źródło: Gazeta Olsztyńska


Takie piękne rzeźby zdobią już z powodzeniem najpiękniejszą warmińską wieś Biesowo. Autorem prac jest młody artysta Marcin Zegadłowicz.