Biskupiec i mgła

 czwartek, 6.40, mglisty poranek i biskupiecki rynek. trochę za zimno na długie spacery, chociaż miasto kusi. wiele się tu zmieniło od mojego ostatniego pobytu. przebudowano plac, wyeksponowano pomnik oraz fontannę. jest atrakcyjniej. miasto sfotografowałem w przelocie, często z wnętrza samochodu. i znów doszedłem do wniosku, że wszystkich kapliczek nie da się utrwalić, podobno na Warmii jest ich 1500.
mgła miejscami utrudnia jazdę, widoczność prawie minimalna. to nie koniec drogi. przede mną  piękna jesień, pola i szare drogi powiatów. mieszkańcy jeszcze śpią. cisza. czasami myślę, że tu zawsze panuje niedziela. co usypia te tereny? brak pracy, perspektyw? marazm. właśnie tu widać Polskę B. no, ale to mój świat. 
Pomnik "Powrót do macierzy" w Biskupcu znajduje się na pl. Wolności. Został wzniesiony ku czci poległych w walce o polskość tych ziem.

I ♥ Warmia
Udostępnij:

17 komentarzy :

 1. mgieł ci u nas dostatek tej jesieni - w sumie lepsze poranne mgły niż całodniowa siąpanina.

  Co usypia te tereny? wpierw należało by się zastanowić czy akurat pośpiech i szaleńcza pogoń za czymś widoczne w Warszawie czy innych dużych ośrodkach jest czymś zdrowym.

  Analiz problemu były setki każda mniej lub bardziej subiektywna, a mi się zdaje że tam na Warmii tak samo jak u mnie w małych galicyjskich miasteczkach i wioskach po prostu ludzie żyją bardziej Epikurem niż Platonem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiałam Biskupiec. Pamiętam kwiaty na rynku. W Baltonie /kto pamięta takie sklepy/ mój syn miał kupiony tornister do pierwszej klasy.. I odwiedziliśmy to miasto w tym roku. Smętnie, pachnie zastojem, zniknął urok wakacji mojego dzieciństwa. To chyba ludzie tam żyjący przysnęli. Są ładne domy, rynek zapyziały z parkingiem, woda, most...a w informacji turystycznej młody człowiek wykazał się Himalajami nie wiedzy. Żal..

  Ale zdjęcia urocze, mgła spowiła świat...

  OdpowiedzUsuń
 3. Mgła i rynki miejskie, oraz majaczące w oddali sylwetki - niewiele jest wdzięczniejszych tematow dla fotografa :)

  OdpowiedzUsuń
 4. renia3/11/11

  zamglenia jak w horrorze, czyli pytasz jak zyc? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ładne zdjęcia,

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy3/11/11

  Napisze to samo co pierwszy komentujacy, ze mglami tegoroczna jesien sie zaczela...

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Baltonę pamiętam z Cieszyna nosiła wtedy szumną (i durną) nazwę "sklep imienia przesiedlenia".

  OdpowiedzUsuń
 8. Mgły utrzymują się nadal, cisza i spokój też:) Myślę sobie, że bliższa od Galicji jest mieszkańcom Arizona, ale są i tacy, którzy sobie nieźle radzą w takiej rzeczywistości.
  Mażenko - jest takich miasteczek pełno, smutnych, prawie wyludnionych. Czasami przejdą uczniowie, ktoś do pracy w urzędzie - to utrzymuje te tereny.
  A pan z informacji pewnie po najnowszej maturze! Może pomylił Biskupiec Reszelski z Pomorskim:)
  PEWEX - ale to były czasy.
  Pozdrawiam serdecznie
  Z. K.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta droga we mgle to jak z horroru :)

  OdpowiedzUsuń
 10. pani od matmy5/11/11

  Naprawdę sennie i smutno, polski obrazek.

  OdpowiedzUsuń
 11. Biskupiec tylko ten. Przy tym własnie pomniku miał robione zdjęcie mój syn. Ma 26 lat, trzeba odejmować. Na pizzę chodziliśmy do pizzerni na rogu /było czerwono na pięterku/ Wtedy na rogu pojawiła się nowoczesna kamienica apteka. Teraz tam gdzie Baltona /nie Pewex/, jest sklep spożywczy. A co do Informacji szukaliśmy spania, wysłał nas do jakiegoś nowego ośrodka, /jechało się obok wojska/ i mojej wakacyjnej szkoły nad samo jezioro.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ale wystarczy, żeby wyszło słońce :-)
  http://zapiskizdrogimlecznej.blogspot.com/2011/11/miasteczko.html

  OdpowiedzUsuń
 13. Mgła to piękny temat.
  Kapliczek 1500 powiadasz... ale to nic, że może nie uda się utrwalić wszystkich. Ważniejsze od dokonania jest może dążenie.

  I też myślę, że szaleńczy pośpiech, tak często utożsamiany z "pełnym" życiem, to tylko jedna z dróg, może wcale nie najlepsza (dla mnie na pewno nie).

  OdpowiedzUsuń
 14. Jola Z.8/11/11

  ach te mgliste poranki na Warmmii, piekne.

  OdpowiedzUsuń
 15. Anonimowy8/11/11

  To jest rzeczywiście zapyziale miasteczko i wyludnione

  OdpowiedzUsuń
 16. Anonimie a co znaczy "zapyziałe" że nie ma tam galerii handlowych ?

  OdpowiedzUsuń
 17. Uwielbiam mgłę. Świat wydaje się w niej mniejszy i bezpieczniejszy. Piękne zdjęcia. Zauroczyło mnie szczególnie ostatnie: fioletowa mgła, kolorowe liście i te majestatyczne drzewa, pięknie.

  OdpowiedzUsuń