Poranek z Heliosem 44M-4 w dolinie rzeki Wałszy

To był dzień. Zrobiłem sobie mocną kawę, zjadłem coś naprędce, wrzuciłem aparat do plecaka i ruszyłem w stronę Fromborka. Po drodze zaplanowałem obejrzenie wystawy w Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie i wypad na paprocie, bo brakuje mi ostatnio zdjęć makro. Najbliżej był rezerwat Dolina Rzeki Wałszy. A że z tej szybkości w aparacie pozostał analogowy obiektyw Helios 44M-4, sam aparat był na wyczerpaniu, a karta pamięci została w komputerze, zatem niewiele można było zdziałać. Pozostał znienawidzony bluetooth. I naszukałem się tej ostrości, oj naszukałem. Cały ranek mi zleciał na poszukiwaniu paproci, światła, miejsca, do tego pies wpadał na mnie radośnie, gdy już udało mi się namierzyć cel. Udanych zdjęć wyszło niewiele i nawet czasu już nie było w drodze powrotnej na muzeum. I protestuję, warmińska policja zatrzymała mnie do kontroli dwa razy. Fakt, na odcinku 100 km może się to zdarzyć, szczególnie przy lasach i na pustych, lokalnych drogach.
Za to wieczorem odwiedziłem chyba większość olsztyńskich atrakcji związanych z Nocą Muzeów. A co tam, trzeba się trochę ukulturalnić.


Rzeka Wałsza jest najdłuższym dopływem Pasłęki i liczy 67 km. W środkowym biegu płynie w głęboko wciętej dolinie i ma na niektórych odcinkach charakter rzeki górskiej. Spadek dochodzi do 5,13%. Poniżej zapory elektrowni wodnej w Pieniężnie rzeka wcina się głęboko w podłoże wysoczyzny morenowej, tworząc malowniczy jar należący do krajobrazowego rezerwatu przyrody Dolina Rzeki Wałszy. Rzeka rozpoczyna swój bieg w południowym stoku Góry Zamkowej w okolicy Dzikowa Iławeckiego w gminie Górowo Iławeckie, a kończy w miejscowości Stygajny. W większości Wałsza przebiega przez Warmię.Rezerwat przyrody Dolina Rzeki Wałszy to jeden z najstarszych rezerwatów na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, jego początki sięgają 1907 roku. Przed wojną było to ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców Berlina, Królewca i pobliskich miejscowości. Były tu kręgielnia, korty tenisowe, boisko sportowe, restauracja, basen, strzelnica sportowa. Wszystko to zostało rozebrane po II wojnie światowej. Później archeolodzy odkryli tam pozostałości wczesnośredniowiecznego siedliska pruskiego z XI wieku. Rezerwat obejmuje rzekę Wałszę i otaczające ją lasy, przylega bezpośrednio do granic miasta Pieniężno, jest pocięty bocznymi jarami. Flora rezerwatu liczy ok. 300 gatunków, w tym chronione: widłak jałowcowaty, buławnik czerwony, podkolan biały, gnieźnik leśny, tojad dzióbaty, skrzyp olbrzymi, bluszcz pospolity, wawrzynek wilcze łyko, obuwnik pospolity. Wśród zwierząt znajdziemy m.in. wydrę, zimorodka, orlika krzykliwego i pluszcza.

Maj. Czas Komunii Świętych. Biel, koronki, garnitury, krochmalone koszule, świece. Trochę powagi..., zresztą wszystko zależało od księdza, co widać po minach na powyższym zdjęciu. Fotografie z prywatnego archiwum. Warmia, Biesowo, parafia pw. św. Mikołaja i św. Antoniego w Biesowie, rok 1963.