Stary Olsztyn /1/. Brama Górna

Brama Górna w Olsztynie, zwana Wysoką Bramą (niem. Obertor, Hochtor) istnieje w mieście od XIV wieku. Jest jedyną bramą pozostałą z trzech, które znajdowały się w murach obronnych otaczających Olsztyn. Rozpoczynała bieg dla ulicy Staromiejskiej, która ciągnęła się do staromiejskiego rynku. Wzdłuż niej znajdowały się liczne kamienice, restauracje oraz ekskluzywne sklepy. W domu przy ulicy Staromiejskiej 8 mieścił się Dom Pamiątkowy, gdzie urodził się Erich Mendelsohn. Od strony ulicy znajduje się frontowa ściana Starego Ratusza, obecnie siedziby Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.
Ze średniowiecznego obwarowania pozostały również resztki murów. Brama usytuowana jest w północno-wschodniej części zespołu staromiejskiego. Górna Brama powstała po wytyczeniu północnych granic miasta w drugim akcie lokacyjnym z 4 maja 1378. Odbudowa Bramy Górnej w obecnej formie i miejscu, podobnie jak modernizacja reszty murów obronnych, nastąpiła najprawdopodobniej pod koniec XV wieku, gdy miasto otrząsało się po zniszczeniach z czasów wojny trzynastoletniej. W 1788 roku Wysoką Bramę wyremontowano i zaadaptowano na zbrojownię szwadronu dragonów, w 1858 roku przebudowano na więzienie, a w 1898 przekazano miejskiemu komisariatowi policji. Dokonywano w niej wielu przeróbek (m.in. nadano odmienny kształt otworom okiennym i szczytowi budowli, przebito przejście dla pieszych). W 1863 r. przetrzymywano tu Wojciecha Kętrzyńskiego, obwinionego o przemyt broni dla powstania styczniowego. Brama jest czterokondygnacyjna, z pięterkiem tworzącym rodzaj piątej kondygnacji w strefie szczytu; dach dwuspadowy; szczyty schodkowe; od strony wschodniej, niższa, również czterokondygnacyjna przybudówka kryta odrębnym dachem dwuspadowym prostopadłym do kalenicy bryły głównej. Zdjęcia Bramy Górnej i dawnego Olsztyna przesłał mi pan Michał Szyler.
Tramwaje jeździły w Olsztynie od 15 grudnia 1907 do 20 listopada 1965. Łącznie przewiozły ok. 16 mln pasażerów. W 1947 roku Olsztyn posiadał 3 linie komunikacyjne, 6 pojazdów tramwajowych i 3 trolejbusy. W 1959 długość tras komunikacyjnych wynosiła 43 km, w tym tramwajowych 6 km. Funkcjonowało 8 linii, z czego 2 tramwajowe. Linia nr 1 z dworca do mostu św. Jana na Łynie miała 2,3 km. 19 kwietnia 1908 przedłużono ją do dzisiejszego placu Roosevelta. 9 grudnia 1909 do użytku oddana została inna trasa linii nr 1, od mostu św. Jana do pętli naprzeciw Dworca Zachodniego o długości 2,72 km. W roku 1910 wprowadzono bilety i konduktorów. W roku 1930 przedłużono linię nr 1 do alei Przyjaciół. Zlikwidowano odcinek linii biegnący przez ulicę Jagiełły do Dworca Zachodniego. Nowa trasa biegła wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej, następnie tunelem i ulicą Bałtycką do alei Przyjaciół. W roku 1934 tramwaj linii nr 1 kursował co 7,5 minuty. 26 maja 1946 wprowadzono drugi tramwaj na linii nr 1, a 28 czerwca 1946 uruchomiono drugą linię, trasę Ratusz – Stadion Leśny. W roku 1947 Olsztyn posiadał 3 linie komunikacyjne, 6 pojazdów tramwajowych i 3 trolejbusy. Po 50. latach w mieście ponownie uruchomiono komunikację tramwajową z trzema numerami. W planach jest też wybudowanie nowej linii.

Udostępnij:

11 komentarzy :

 1. Świetne są te stare zdjęcia, ciekawie się ogląda,
  chociaż ja mam takie wrażenie ,
  że w czasach gdy bywałam często w Olsztynie,
  to niewiele się zmienił, stary wygląd został zachowany.
  Teraz pewnie jest już inaczej ale i dawno byłam.
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fantastyczne fotografie! Najbardziej podoba mi się ta z tramwajem. Fotografie czarno białe mają duszę. To się nie zmienia. Dają do myślenia, wzrok nie rozbiega się po kolorach. I niestety pokazują upływ czasu. Coraz szybszy.
  Pozdrowienia serdeczne

  OdpowiedzUsuń
 3. Uważam, ze Brama górna w Olsztynie jak na XIV wiek jest wspaniała.
  Piękna, dojrzała architektura.
  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam takie stare zdjęcia i często ich szukam w internecie, bo chcę porównać ze stanem obecnym.
  Dziwne, ale nieczęsto szukam zdjęć z mojego obecnego miasta z czasów przedwojennych, czasami syn mi podsyła jakieś linki.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne stare fotografie. Nie byłam w Olsztynie, ale widzę, że muszę powoli się brać za planowanie wycieczek w te rejony.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czas się zatrzymał....bardzo ciekawe zdjęcia, niesamowite jak to wszystko się zmienia ...., pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo interesujące wspomnienia, tyle historii w tych zdjęciach.
  Zdjęcie w czołówce przepiękne.
  Pozdrawiam i zapraszam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Szmat ciekawej historii.

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam stare zdjęcia miast Warmii i Mazur. W szczególności te, w których mieszkałam, lub które dobrze znam. Zawsze porównuję je z obecnym wyglądem miejsca i cóż... wiele razy wygląd zmienił się na gorsze, niestety.

  OdpowiedzUsuń
 10. Takie grożne te stare zdjęcia Olsztyna.
  Może pamiętasz, że w ubiegłym roku byłam w Olsztynie i przechodziłam pod tą bramą....
  Dziękuję za ciekawy tekst no i za zdjęcia.
  :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzięki starym zdjęciom możemy poznać historię miasta, bardzo chętnie je oglądam, zwłaszcza jak mogę je porównać z obecnym stanem i zobaczyć jak duże zmiany nastąpiły na przestrzeni lat.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń