W Olsztynie Słoneczna Polana, Lwia Paszcza, Zatoka Miła – Ukiel po prostu

Jesteśmy w Olsztynie. Drugi weekend września, piękna pogoda, jezioro Ukiel. Ukiel jest największym jeziorem w Olsztynie, znajdują się przy nim ośrodki wypoczynkowe, przystanie żeglarskie, kajakowe oraz plaża miejska. Gdy spojrzymy na jego kształt, to okaże się, że jest również najbardziej pokrzywione – stąd zwyczajowa nazwa akwenu – Krzywe. Dziś spacer zaczniemy od strony Słonecznej Polany, przez przesmyk zwany Lwią Paszczą, Zatokę Miłą, a skończymy na plaży miejskiej. Wszak jesteśmy w mieście 15. jezior i mamy gdzie moczyć nogi.
Słoneczna Polana to główna miejska przystań nad jeziorem Ukiel. Leży w zachodniej zatoczce olsztyńskiego akwenu, stanowiąc centrum sportu i rekreacji żeglarskiej.
Głowy na środku jeziora, niezły żart. Wąski przesmyk powyżej to cieśnina o kwiecistej nazwie Lwia Paszcza. To niestrzeżona, niewielka plaża nad jeziorem Krzywym. Miejsce wyjątkowe ze względu na głębokość wody. Sięga ona mniej więcej do pasa i ciągnie się przez ok. 40 metrów. To plaża mojego dzieciństwa. Rodzice wypożyczali łódkę z pobliskiej przystani i cały dzień, leniwie, od brzegu do brzegu pływaliśmy po Krzywym. Tak co weekend, przez całe wakacje. Częstym przystankiem była właśnie Lwia Paszcza. A nieco dalej znajdowała się plaża nudystów. Chyba największymi jej fanami byli niemieccy turyści po 60.
Jezioro Ukiel, zwane też Krzywym, to obok zamku kapituły warmińskiej największa atrakcja Olsztyna. Żadne inne miasto w Polsce nie ma tak dużego, naturalnego akwenu w swoich granicach. Kilkanaście przystani, kilkadziesiąt dzikich plaż, wspaniałe trasy spacerowe i rowerowe, do tego wiele miejsc rekreacyjnych. Ukiel ma 5,4 km długości, a jego maksymalna szerokość wynosi ponad 1,5 km. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta i urozmaicona, a składają się na nią liczne urocze zatoki i półwyspy. Największy z nich to Ostrów, który oddziela Zatokę Kopernika od basenu środkowego zwanego Pacyfikiem. Krzywe składa się jeszcze z Zatoki Grunwaldzkiej i Łabędziej Szyi. Baseny łączą się przesmykami o pięknych nazwach: Lwia Paszcza, Czarne Wrota i Zakręt.
Udostępnij:

17 komentarzy :

 1. Dobre ujęcia chmur i tafli wody :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne zdjęcia, Jeszcze lato u Ciebie , a u nas coraz chłodniej :-(
  Pozdrawia :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie tam jest.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 4. Cóż napisać? Wszyscy możemy Ci tylko pozazdrościć tylu jezior. W moim mieście nie ma żadnego jeziora, na dodatek nie mamy też rzeki. Przed kilku laty wybudowano rewelacyjny aqua park ku uciesz dzieci. Za to w województwie jest mnóstwo jezior i tam jeździłam z moimi klasami przed końcem roku szkolnego.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zazdroszczę tych jezior w mieście. Uwielbiam wodę, odpoczywam spacerując i patrząc w otchłań. W górach zawsze szukam potoków, na równinach jezior, a nad morze jeżdżę najrzadziej. Mieszkam nad Odrą ale tam wędkarze i komary, choć włodarze powoli zagospodarowują jej miejską linię brzegową.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przepiekne i urokliwe miejsce. Chciałabym tam być aby się zatrzymać, wpaść w zadumę i znów ruszyć dalej ku nieznanej przyszłości.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Zazdroszczę Ci tej urokliwej codzienności w tak pięknym miejscu.
  Serdecznie pozdrawiam, j.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawa relacja i udane sesja fotograficzna :))))
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Śliczne zdjęcia pięknego jeziora no i te chmury ... Co prawda zwiastują deszcz ale są przecudne!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wspaniała relacja. Mieliście takie piękne niebo. Zachwycam się chmurami. Boskie ujęcia. Bardzo przyjemny post. Pozdrawiam serdecznie. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Na swoich zdjęciach przedstawiasz idealne letnir dni. Miło popatrzeć.
  Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ładne zdjęcia, choć ja wolę kiedy pokazujesz te wszystkie miejsca bez turystów, poza sezonem...
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Jesień, a Ty się plażujesz. Mazury są urokliwe.
  Pozdrawiam
  https://zolza73.blogspot.com/
  https://zolza73.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 14. Taki wypoczynek nad jeziorami to wspaniała rzecz.., mimo tego wolę góry:)))ładne kadry.., pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. Przepiekne miejsca, piekne ujęcia. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. To wielka frajda mieć plażę w mieście, w którym się mieszka.
  :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Plaż jest więcej. Wszak to jedno z 15. jezior w Olsztynie. Pozdrawiam miło :)

   Usuń