Olsztyn i trochę historii /2/ – Stadion Leśny, Las Miejski

Dziś zostawiamy północne tereny Warmii i meldujemy się w środowisku naturalnym. Zaprasza centrum, stolica województwa, czyli Olsztyn. A w mieście 15. jezior natura, której dawno u mnie nie było. Zatem będzie świeży, majowy spacer po Lesie Miejskim. Zaczniemy od Stadionu Leśnego a skończymy na jeziorku. A wiecie, że Amerykanie prognozują nam bardzo, bardzo zimny maj. Ależ dranie.
Stadion Leśny zbudowano w 1920 roku. To najstarszy stadion lekkoatletyczny w Olsztynie, położony w dzielnicy Jakubowo, na teranie Lasu Miejskiego. Tuż po jego otwarciu trenowali na nim m.in. czterokrotny rekordzista świata w pchnięciu kulą Helmut Hirschfeld i mistrz olimpijski Gerhard Stöck. Na obiekcie dwukrotnie padł rekord świata. Po raz pierwszy stało się to w okresie międzywojennym. Wówczas rekord w pchnięciu kulą ustanowił Helmut Hirschfeld. 5 sierpnia 1960 r., podczas lekkoatletycznych mistrzostw Polski, wynikiem 17,03 metra rekord świata w trójskoku ustanowił Józef Szmidt. W 1970 roku rozegrano tutaj mecz lekkoatletyczny Polska-Szwajcaria. 
Stadion zlokalizowany na terenach podmokłych, został jednak perfekcyjnie zabezpieczony przed zalewaniem dzięki systemowi drobnych rurek melioracyjnych znajdujących się pod płytą główną. Obecnie Stadion Leśny nie nadaje się do organizowania jakichkolwiek imprez sportowych. Od kilku lat cyklicznie odbywa się na nim impreza „Przywróćmy blask Stadionowi Leśnemu”, mająca na celu odbudowę i reaktywację obiektu.
Obszar Lasu Miejskiego w Olsztynie znajduje się w granicach administracyjnych miasta i liczy 1415,87 ha, a kompleks główny obejmuje aż 1100 ha. Las pełni przede wszystkim funkcję wypoczynkową i rekreacyjną, znajdują się tutaj dwa rezerwaty przyrody. Przez cały obszar przebiegają cztery szlaki turystyczne PTTK – czerwony, żółty, czarny i niebieski. Są tu również ścieżki rowerowe i parki linowe. Dla spacerowiczów zbudowano liczne altany, ławki, parkingi leśne oraz tablice edukacyjne, które uzupełniają ścieżki przyrodnicze. Na terenie lasu znajduje się stanowisko archeologiczne gród Sądyty oraz wiele okresowych zbiorników wodnych. Płyną też dwie rzeki – Łyna i Wadąg. Na początku XX wieku na terenach Lasu Miejskiego wybudowano Stadion Leśny, sanatorium przeciwgruźlicze, restaurację i kawiarnię. Zobacz też: Olsztyn i trochę historii /1/ | Olsztyn, Egon, filmy.
Olsztyn to stolica polskich lasów? Olsztyńskie lasy zajmują ponad jedną piątą powierzchni miasta, czyli 1800 ha. Las Miejski jest największym w Europie kompleksem leśnym w granicach miasta.  Opis ceremoniału przyjmowania na strażnika Lasu Miejskiego znajduje się w olsztyńskim archiwum wśród akt magistrackich sygnowanych datą 22 grudnia 1807 r.
Zaglądamy jeszcze do parku w Jakubowie, który graniczy z Lasem Miejskim. 
Tu jezioro/jeziorko Mummel obok dawnego ośrodka rekreacyjno-rozrywkowego, utworzonego w 1862 r. Jego budową zajęło się przedsiębiorstwo o nazwie Wzgórze św. Jakuba (niem. Jacobsberg). W 1862  r. rozpoczęto roboty melioracyjne pod budowę leśnego boiska sportowego, rok później zbudowano dom leśniczego wraz z lokalem gastronomicznym oraz werandą widokową. Skutkiem wzrostu popularności tego miejsca była budowa w 1867 roku sali tanecznej oraz strzelnicy. W 1907 r. Jakubowo zostało połączone ze śródmieściem linią tramwajową. Przed wojną jeziorko tętniło życiem. Zimą było tu lodowisko z muzyką i oświetleniem, latem wokół jeziorka chętnie spacerowali ludzie.