Olsztyn i trochę historii /2/ – Stadion Leśny, Las Miejski

Dziś zostawiamy północne tereny Warmii i meldujemy się w środowisku naturalnym. Zaprasza centrum, stolica województwa, czyli Olsztyn. A w mieście 15. jezior natura, której dawno u mnie nie było. Zatem będzie świeży, majowy spacer po Lesie Miejskim. Zaczniemy od Stadionu Leśnego a skończymy na jeziorku. A wiecie, że Amerykanie prognozują nam bardzo, bardzo zimny maj. Ależ dranie.
Stadion Leśny zbudowano w 1920 roku. To najstarszy stadion lekkoatletyczny w Olsztynie, położony w dzielnicy Jakubowo, na teranie Lasu Miejskiego. Tuż po jego otwarciu trenowali na nim m.in. czterokrotny rekordzista świata w pchnięciu kulą Helmut Hirschfeld i mistrz olimpijski Gerhard Stöck. Na obiekcie dwukrotnie padł rekord świata. Po raz pierwszy stało się to w okresie międzywojennym. Wówczas rekord w pchnięciu kulą ustanowił Helmut Hirschfeld. 5 sierpnia 1960 r., podczas lekkoatletycznych mistrzostw Polski, wynikiem 17,03 metra rekord świata w trójskoku ustanowił Józef Szmidt. W 1970 roku rozegrano tutaj mecz lekkoatletyczny Polska-Szwajcaria. 
Stadion zlokalizowany na terenach podmokłych, został jednak perfekcyjnie zabezpieczony przed zalewaniem dzięki systemowi drobnych rurek melioracyjnych znajdujących się pod płytą główną. Obecnie Stadion Leśny nie nadaje się do organizowania jakichkolwiek imprez sportowych. Od kilku lat cyklicznie odbywa się na nim impreza „Przywróćmy blask Stadionowi Leśnemu”, mająca na celu odbudowę i reaktywację obiektu.
Obszar Lasu Miejskiego w Olsztynie znajduje się w granicach administracyjnych miasta i liczy 1415,87 ha, a kompleks główny obejmuje aż 1100 ha. Las pełni przede wszystkim funkcję wypoczynkową i rekreacyjną, znajdują się tutaj dwa rezerwaty przyrody. Przez cały obszar przebiegają cztery szlaki turystyczne PTTK – czerwony, żółty, czarny i niebieski. Są tu również ścieżki rowerowe i parki linowe. Dla spacerowiczów zbudowano liczne altany, ławki, parkingi leśne oraz tablice edukacyjne, które uzupełniają ścieżki przyrodnicze. Na terenie lasu znajduje się stanowisko archeologiczne gród Sądyty oraz wiele okresowych zbiorników wodnych. Płyną też dwie rzeki – Łyna i Wadąg. Na początku XX wieku na terenach Lasu Miejskiego wybudowano Stadion Leśny, sanatorium przeciwgruźlicze, restaurację i kawiarnię. Zobacz też: Olsztyn i trochę historii /1/ | Olsztyn, Egon, filmy.
Olsztyn to stolica polskich lasów? Olsztyńskie lasy zajmują ponad jedną piątą powierzchni miasta, czyli 1800 ha. Las Miejski jest największym w Europie kompleksem leśnym w granicach miasta.  Opis ceremoniału przyjmowania na strażnika Lasu Miejskiego znajduje się w olsztyńskim archiwum wśród akt magistrackich sygnowanych datą 22 grudnia 1807 r.
Zaglądamy jeszcze do parku w Jakubowie, który graniczy z Lasem Miejskim. 
Tu jezioro/jeziorko Mummel obok dawnego ośrodka rekreacyjno-rozrywkowego, utworzonego w 1862 r. Jego budową zajęło się przedsiębiorstwo o nazwie Wzgórze św. Jakuba (niem. Jacobsberg). W 1862  r. rozpoczęto roboty melioracyjne pod budowę leśnego boiska sportowego, rok później zbudowano dom leśniczego wraz z lokalem gastronomicznym oraz werandą widokową. Skutkiem wzrostu popularności tego miejsca była budowa w 1867 roku sali tanecznej oraz strzelnicy. W 1907 r. Jakubowo zostało połączone ze śródmieściem linią tramwajową. Przed wojną jeziorko tętniło życiem. Zimą było tu lodowisko z muzyką i oświetleniem, latem wokół jeziorka chętnie spacerowali ludzie.
Udostępnij:

16 komentarzy :

 1. Piękne zdjęci a i wspaniały relaks...
  A majem zimnym proszę nas nie straszyć, ma być ciepło , bo takie zamówienie złożyliśmy do Natury :-)))
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nie mówili, był śnieg, był :) Pozdrawiam

   Usuń
 2. Jeszcze są ślady przeszłości ale ile jeszcze...

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne fotki , pamiętam ten stadion jeszcze z lat 60-tych , był w dobrej formie .

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy post.
  Sorry za tych Amerykanów :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak zawsze piękne zdjęcia. I ten największy las w obrębie miasta - to temat
  bardzo ważny. Chłodny maj mi nie przeszkadza. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kolejna ciekawa wyprawa :)

  OdpowiedzUsuń
 7. W moim mieście przed wojną też był podobny teren rekreacyjny, były nawet baseny pod gołym niebem. Wiele lat temu byłam z harcerzami z naszego szczepu na zlocie właśnie na tym terenie, który przedstawiał obraz nędzy i rozpaczy.Na szczęście niedawno zabrano się za odnowę tego terenu, ale nie wiem, jak postępują prace i czy nie brakuje pieniędzy. Może coś będzie w internecie, to zaraz poczytam i obejrzę.
  Niestety, nie zawsze stać miasto na odnowę tego, co kiedyś było piękne. Ważne, że o tym się myśli.
  Słodkie te kaczuszki i łabędzie i dobrze, że pozwoliły się podejść blisko.
  Miłego i ciepłego weekendu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszyscy liczą na odbudowę Leśnego, ale chyba to tylko marzenia. Tym bardziej, że mamy jeszcze dwa inne obiekty do renowacji: dawny stadion Warmii i Stomilu. Pozdrawiam

   Usuń
 8. Wypada pogratulować i zdjęć i tekstu

  OdpowiedzUsuń
 9. Ada Roś8/5/17

  Witam.
  Od 3 miesięcy walczyłam o kontener zielony dla ul Jagiellońskiej róg Poprzecznej i wywalczyłam aby chronić nasz piękny las.
  Zapraszam Pana na sfotografowanie lasu na końcach ul. Jagiellońskiej - co ciemni mieszkańcy wyrzucają do lasu. co pan mi powie w tym temacie. Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej bieżącą tematyką się nie interesuję, ale dziękuję za informację.

   Usuń
 10. Jak zwykle u Ciebie bardzo ciekawie no i wspaniałe zdjęcia.
  A ja byłam w Olsztynie 6 maja - zapraszam więc do siebie...
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Poszukuję historii dawnego Sanatorium,obecnie szpitala na ul. Jagiellonskiej.Zastanawiam się jak spędzali czas pensjonariusze.czy może są jakieś fotki,historię.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dołączam się do poszukiwań. Ja niestety nie dysponuję takimi zdjęciami.

  OdpowiedzUsuń